Czwórka Rosjan z dożywotnim zakazem występu na igrzyskach

Maksim Wylegżanin, Aleksiej Pietuchow, Jewgienia Szapowałowa i Julia Iwanowa – to kolejni Rosjanie, którzy przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski zostali ukarani za udział w systemowym dopingu przed igrzyskami w Soczi.

Po tym, jak przed tygodniem MKOl pozbawił olimpijskich medali Aleksandra Liegkowa i zakazał mu dożywotnio występu na igrzyskach (podobna sankcja spotkała Jewgienija Biełowa) było oczywiste, że taka sama kara zostanie nałożona na czwórkę pozostałych biegaczy, zawieszonych w grudniu ubiegłego roku. Chodzi o Maksima Wylegżanina, Aleksieja Pietuchowa, Jewgienię Szapowałową i Julię Iwanową. Ich wyniki z igrzysk w Soczi zostały anulowane, sportowcy muszą zwrócić medale (zdobył je tylko Wylegżanin) i już nigdy nie będą oni mogli wystąpić na igrzyskach.

W Soczi Wylegżanin zdobył trzy srebrne medale – w biegu na 50 km techniką dowolną, sprincie drużynowym wespół z Nikitą Kriukowem oraz w sztafecie 4×10 km.

Pietuchow zajął 8 miejsce w sprincie indywidualnym, Szapowałowa była w tej konkurencji 28. Iwanowa zajęła szóste miejsce w team sprincie i sztafecie, a także miejsca poza pierwszą dziesiątką w dwóch innych biegach.

Po korekcie wyników złotym medalistą w biegu na 50 km i tak jest Rosjanin – Ilja Czernousow – którego nazwisko nigdy nie pojawiło się w Raporcie McLarena, zgodnie z którym ponad tysiąc rosyjskich sportowców korzystało z systemowego dopingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *