Czarna lista pomocników dopingowicza

Doping-logWADA opublikowała listę osób należących do  personelu pomocniczego zawodnika, którzy naruszyli przepisy antydopingowe.

„Nie wiem, jak doping znalazł się w moim organizmie” – to stwierdzenie, które często pada z ust sportowców, zaliczających dopingową wpadkę.

W zdecydowanej większości przypadków odium winy spadało właśnie na sportowca, ale nie na tych, którzy pomagali mu w oszustwie. To się zmieni, bo WADA, czyli Światowa Agencja Antydopingowa, opublikowała listę osób należących do  personelu pomocniczego zawodnika, którzy naruszyli przepisy antydopingowe i w konsekwencji odbywają karę czasowego bądź dożywotniego wykluczenia ze sportu. Do tej grupy wliczane są osoby ze sztabu szkoleniowego sportowców, m.in. trenerzy, fizjoterapeuci, lekarze, dietetycy.

Jak powstaje lista?

Lista tworzona jest i aktualizowana na podstawie analizy przypadków i doniesień od organizacji antydopingowych zgodnie z artykułem 2.10 Światowego Kodeksu Antydopingowego oraz obejmuje nazwisko, narodowość oraz końcową datę dyskwalifikacji danej osoby (czasem bardzo odległą, sięgającą np. 2030 r.).

Kodeks zabrania współpracy sportowców z osobami, które zostały wykluczone za podawanie dopingu. Kara obowiązuje tę osobę przez sześć lat od decyzji wydanej w postępowaniu karnym lub dyscyplinarnym. Jeżeli czas obowiązywania kary nałożonej w postępowaniu karnym lub dyscyplinarnym jest dłuższy od sześciu lat obowiązuje czas kary orzeczony we właściwym postępowaniu (np. dożywotnie wykluczenie ze sportu). Osobami odpowiedzialnymi za przekazanie informacji o złamaniu prawa do WADA oraz do zawodników są Organizacje antydopingowe działające w danej dziedzinie sportu (np. w Polsce – Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie).

Lista nie obejmuje osób, które są w trakcie procedury odwoławczej.

Przewodniczący WADA, Sir Craig Reedie, uwrażliwia na nieidentyfikowanie sportowców z osobami ukaranymi i przekonuje, że coraz częściej nie są oni świadomi przyjmowania środków dopingujących. Takowe miały być na przykład dodawane do posiłków. Zupełnie innymi sytuacjami jest wywieranie na sportowcach presji i szantażowanie ich. Niemniej jednak za wykrycie niedozwolonej substancji w ciele odpowiada sam zawodnik. Okolicznością łagodzącą przy wyroku może być specyfika przyjmowania, ale nie zmienia to jednak faktu bycia na dopingu i nałożenia kary.

Na liście znajduje się 36 osób wykluczono dożywotnio. Z Polski wykluczona jest jedna osoba (ze światka rugby). Cała lista dostępna jest tutaj.

Natalia Grzebisz, Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *