Budżet Teamu Kowalczyk to 2,7 mln zł

pieniądzeBudżet teamu Justyny Kowalczyk jest prawie dwa razy wyższy niż całej kadry skoków narciarskich.

 

Aleksander Wirietielny, rosyjski szkoleniowiec Justyny Kowalczyk, nie raz pomstował, że kierowanej prze niego ekipie coraz trudniej jest rywalizować z – jak to określa – fabryką, jaką są norweskie biegi narciarskie. Na pierwszy rzut oka trudno z tym polemizować, a z podziwem można popatrzeć choćby na nowego tira dla brygady serwismenów, szykujących narty Marit Bjoergen, Theresie Johaug i ich koleżankom i kolegom z kadry.

Zapomina się jednak często, że norweska machina pracuje dla około 20 członków kadry, a 9-osobowy team koncentruje się tylko na Justynie Kowalczyk. Drogi polskiej mistrzyni olimpijskiej i reszty kadry już od dawna się nie krzyżują, a o wsparciu specjalistów i budżecie na miarę tego, jaki ma polska królowa śniegu Paulina Maciuszek, Sylwia Jaśkowiec i reszta 8-osobowej Kadry A może tylko pomarzyć.

Rafał Węgrzyn, który jest asystentem trenera Wierietielnego, zdradził właśnie, że do Finlandii razem z Justyną Kowalczyk pojechało 100 par nart, z czego 70 służy do testów, a pozostałe to sprzęt startowy. Ekipa dysponuje w sumie sześcioma samochodami, a smarowaniem nart zajmuje się dwóch serwismenów z Estonii, zatrudniony na nowo od tego sezonu Szwed Ulf Olsson, wspierani przez Mateusza Nuciaka, Rafała Węgrzyna i sparingpartnera Kowalczyk – Macieja Kreczmer.

Kowalczyk ma także opiekę dwóch fizjoterapeutów, a konsultantem jest dr Robert Śmigielski.

Budżet teamu Justyny Kowalczyk na ten sezon to około 2,7 mln zł, z czego dwie trzecie pochodzi z Ministerstwa Sportu, a jedna trzecia z Polskiego Związku Narciarskiego. Do tego dochodzą kontrakty sponsorskie. To kwota większa niż wynosi budżet całej kilkunastoosobowej ekipy skoczków narciarskich (1,3 mln zł).

W minionym sezonie na startach w zawodach najwyższej rangi Justyna Kowalczyk zarobiła około 1 mln zł.

Kamil Zatoński

 

1 komentarz do “Budżet Teamu Kowalczyk to 2,7 mln zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *