Finlandia Hiihto

Lahti kojarzy się Polakom przede wszystkim ze skoczniami narciarskimi. Od wielu lat na znajdujących się tam trasach biegowych rozgrywane są jednak także zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich i bieg masowy Finlandia-Hiihto.

 Termin: ostatni weekend lutego. W 2012 r. bieg odbędzie się 25 i 26 lutego, a więc tydzień przed Biegiem Piastów i Biegiem Wazów.

Trasa: start i meta na stadionie w Lahti, oddalonym o 1 km od centrum tej niewielkiej miejscowości. Trasa jest urozmaicona, największe podbiegi na początku i końcu dystansu . Profil i mapa trasy >>

Start: odbywa się falami po 500-750 zawodników, wypuszczanych w odstępach 10-minutowych. W 2011 r. na starcie sobotniego biegu głównego na 50 km techniką klasyczną stanęło 3,3 tys. osób, na 50 km techniką dowolną 1,4 tys. (niedziela). Trasa krótszych biegów (na 30 km Cl i 20 km F) częściowo się pokrywa, dlatego na końcowym odcinku szybsi zawodnicy z dłuższego dystansu mogą trafić na maruderów z krótszego.

Opłaty startowe: okres wnoszenia najniższej opłaty (55 EUR za dłuższy bieg) kończy się 30 czerwca. Szczegóły tutaj>> Chętni na start w obu biegach na 50 km powinni mogą skorzystać ze specjalnej oferty: łączna opłata to 100 EUR, które należy uiścić do 15 grudnia. Zapisy tutaj>>

Transport: z Warszawy do Helsinek samolotem (1 h 50 min), połączenie obsługuje LOT (www.lot.com.pl ). Z Gdyni do Helsinek można się dostać promem (www.finnlines.com), podróż trwa 21 godzin. Z Helsinek-Vantaa (lotnisko) do Lahti co godzinę kursują autobusy, pokonanie trasy zajmuje 1,5 h, a bilet w dwie strony kosztuje 36,9 EUR. Z samych Helsinek można się też dostać do Lahti pociągiem lokalnym (1 h), bilet w dwie strony kosztuje ok. 30 EUR.

Zobacz ofertę zorganizowanych wyjazdów na biegi Worldloppet!>>

Szatnie, wyżywienie: rzeczy osobiste można zostawić w workach, które są przechowywane w budynkach przy stadionie w Lahti. Można skorzystać z pryszniców i sauny. Na trasie 50 km znajduje się 6 punktów żywieniowych oraz punkty serwisowe (smary, wymiana złamanych kijków).

Praktyczne wskazówki: planujący podróż do Finlandii powinni rozważyć połączenie startu z rozgrywanym tydzień wcześniej estońskim Tartu Maratonie. Optymalna czasowo i kosztowo jest podróż samolotem do Helsinek (bilet trzeba kupić z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem). Noclegów należy szukać w samym Lahti, albo w Helsinkach (tańsze są hostele). O samym Lahti (w j. ang.) można przeczytać tutaj>>

Wideo:

Lokalizacja:

Wyświetl większą mapę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *