Engadin Skimarathon

Engadin Skimarathon rozgrywany jest od 1969 r. w malowniczej scenerii doliny Engadyna. To jeden z najliczniej obsadzonych biegów w cyklu Worldloppet. W 2011 r. na głównym dystansie 42 km wystartowało około 10 tys. zawodników.

Termin: drugi weekend marca. W 2012 r. imprezę zaplanowano na niedzielę 11 marca. Tydzień wcześniej rozgrywany jest bieg tylko dla kobiet na dystansie 17 km.

Trasa: bieg główny na dystansie 42 km z miejscowości Maloja do S-Chanf, bieg krótszy na dystansie 21 km z Maloi do Pontresiny. W obu obowiązuje technika dowolna, ale wytyczane są też tory do klasyka. Trasa prowadzi m.in. przez zamarznięte jeziora. Na większości odcinków trasa jest płaska, choć zdarzają się krótkie podbiegi i jeden długi, szybki zjazd. Trasy są bardzo szerokie.

Start: zawodnicy podzieleni są na 7 grup, do których kwalifikacje zależą od czasów z poprzedniego biegu. Przy pierwszym zgłoszeniu warto wpisać wynik któregoś z biegów z cyklu Worldloppet, dzięki czemu można liczyć na kwalifikację do lepszego sektora. Start jest dobrze zorganizowany i płynny, ze względu na brak podbiegów na początku dystansu i bardzo szerokie trasy (szerokość trzypasmowej autostrady).

Opłaty startowe: do 31 grudnia obowiązuje opłata 100 CHF, później z każdym miesiącem rośnie o 20 CHF. Opłat można dokonywać także w euro, kartą kredytową lub przelewem.

Transport: uiszczenie opłaty startowej uprawnia do korzystania z publicznych środków transportu, w tym pociągów i specjalnych autobusów, kursujących regularnie z St. Moritz (centrum przesiadkowe z Kolei Retyckiej, która jest atrakcją turystyczną samą w sobie) do Maloi (miejsce startu). Z mety w S-Chanf do St. Moritz można dojechać koleją.

Ponadto każdy uczestnik otrzymuje voucher, uprawniający do skorzystania za darmo z transportu Koleją Retycką do i z St. Moritz (lub innego miejsca zakwaterowania), przy czym dojazd „tam” musi nastąpić nie później, niż w dniu zawodów.

Podróż z Polski możliwa jest samolotem – LOT lata z Warszawy do Zurychu (w promocji bilety kosztują mniej, niż 400 zł w obie strony). Dalej można skorzystać z kolei SBB, wykupując bilet jedynie do pierwszej stacji w dolinie Engadyny, z której kursuje Kolej Retycka (np. Chur lub Landquart). Dalej transport koleją na podstawie vouchera.

Zobacz ofertę zorganizowanych wyjazdów na biegi Worldloppet!>>

Szatnie, wyżywienie: przebieralnie na starcie i na mecie to nieduże namioty. Rzeczy pakuje się do worków i zostawia w specjalnie oznakowanych ciężarówkach. Wyżywienie na trasie jest wystarczające, ponadto smakołykami częstują liczni kibice. Na mecie trzeba wykupić kupon (30 CHF w 2011 r.), by móc skorzystać z bufetu.

Praktyczne wskazówki: bieg można zaliczyć przy okazji np. wypadu do włoskiego Livigno na narty zjazdowe. Noclegi w Szwajcarii są bardzo drogie, podobnie jak wyżywienie. Udając się na krótki wypad, można skorzystać z oferty noclegów grupowych w budynkach Obrony Cywilnej. Ceny od 22 do 50 CHF za dobę (czasem trzeba mieć własny śpiwór). Oferta >>
Ponadto można skorzystać z oferty hosteli lub hoteli. Plik z adresami w załączniku.

Zakwaterowanie w dolinie Engadyny plik pdf

Prezentacja promocyjna biegu: kliknij TUTAJ>>

Obejrzyj video:

Lokalizacja:

Wyświetl większą mapę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *