Birkebeinerrennet

Birkebeinerrennet rozgrywany jest od 1932 r. dla upamiętnienia biegu dwóch rycerzy- stronników partii Birkebeiner, którzy na początku XIII w. pokonali dystans łączący dzisiejsze miasteczka Rena i Lillehammer, ratując życie mającego wówczas zaledwie rok następcy norweskiego tronu Hakona Hakonssona. Zawodnicy, którzy dziś startują w imprezie, mają obowiązek dźwigania na plecach ładunku o wadze 3,5 kg.

Termin: trzeci weekend marca. W 2012 r. bieg główny na 54 km Cl zaplanowano na 17 marca. Dzień wczesniej odbędą się sztafety (w sumie – na dystansie 54 km), a niecały tydzień wcześniej – 11 marca – HalvBirken, bieg na dystansie 28 km.

Trasa: trasa biegu głównego prowadzi z Reny do Lillehammer. Trasa uchodzi za wymagającą.

 

 

 

 

Start: zawodnicy podzielni są na kilkanaście sektorów do których kwalifikacja następuje na podstawie wyników z biegu z poprzedniego roku, z kilku norewskich biegów, lub kilku innych biegów z cyklu Worldloppet (np. Jizerskie Padesatki). Szczegóły>> Limit uczestników biegu to 16,5 tys., co czyni tę imprezę największym biegiem masowym na świecie. Podzielenie zawodników na sektory i rozciągnięcie w czasie startu (pierwsza grupa startuje już o 7 rano, ostatnia – o 10.25 – szczegóły>> ) powoduje, że nie ma problemów z zatorami na trasie.

Opłaty startowe: zapisy w 2010 r. do biegu głównego rozpoczęły się 21 października. Limit wyczerpano w 18 minut, ale organizatorzy zapewnili także 1200 miejsc dla zawodników z zagranicy. W 2011 będzie to 1000 numerów startowych.  Opłata w pierwszym terminie zapisów to 1130 NOK (1 NOK = ok. 0,5 zł). Szczegóły >> Zapisy online>>

Szatnia, wyżywienie: w Renie nie ma namiotu, w którym można się ogrzać, czekają na start, organizatorzy zapewniają transport ubrań do Lillehammer, ale nie zapewniają worków. Za transport z Lillehammer z powrotem do Reny należy dodatkowo zapłacić.

Praktyczne wskazówki: http://www.birkebeiner.no/ Do Oslo (kilka lotnisk) regularnie lata kilka linii lotniczych z Polski (także tanie linie). www.skyscanner.com Z Oslo do Rena kursują autobusy (3 h). Organizatorzy zapewniają – po uprzedniej rezerwacji i wniesieniu opłaty w wysokości 350 NOK – nocleg w szkołach (w cenie jest śniadanie). Wymagane jest posiadanie własnego śpiwora. Szczegóły>> Norwegia uchodzi za jeden z najdroższych krajów na świecie.

Zobacz ofertę zorganizowanych wyjazdów na biegi Worldloppet!>>Wyświetl większą mapę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *