Bieg Piastów

Największą imprezę narciarską w Polsce po raz pierwszy rozegrano w 1976. Dziś Bieg Piastów przyciąga rokrocznie kilka tysięcy narciarzy, głównie z Polskie, ale też z wielu krajów z całego świata. Bieg wszedł do prestiżowego cyklu Worldloppet, choć termin jego rozgrywania – w tym samym czasie, co słynny Bieg Wazów – jeszcze długo nie pozwoli na to, by była to impreza na najwyższym sportowym poziomie.

Termin: Bieg Piastów odbywa się w pierwszy weekend marca. W 2012 r. na piątek 2 marca zaplanowano bieg na 10 km techniką klasyczną, na sobotę 3 marca bieg główny na 50 km oraz bieg na 26 km (oba klasykiem), a na niedzielę 4 marca biegi na 50 i 30 km techniką dowolną.

Trasa: Specyfiką Biegu Piastów jest to, że trasa zmienia się niemal co roku, i niemal co roku do ostatniej chwili jest modyfikowana, w zależności od bieżących warunków pogodowych. W 2011 r. pierwsza część trasy na 50 km (a także na 26 km) biegła po dość płaskim terenie, co pozwoliło uniknąć tworzenia się większych korków. Ze względu jednak na oblodzenia i krętość trasy, na niektórych zakrętach bywało bardzo niebezpiecznie. Trasy w Jakuszycach w większości nie są szerokie, co nie sprzyja ściganiu się techniką dowolną. Mapa (dość skomplikowana w odczycie) i uproszczony profil tras >>

Start: Falowy. Zawodnicy kwalifikowani są do poszczególnych sektorów zwykle na podstawie wyników biegu z poprzedniego sezonu. W drugiej kolejności brane są pod uwagę wyniki z innych biegów Worldloppet. Ale i nowicjusze – jeśli odpowiednio uargumentują swój poziom sportowy, mogą liczyć na dobry sektor. W Jakuszycach to dość istotne – trasy po przebiegnięciu pierwszego tysiąca zawodników są już zwykle dość mocno sfatygowane.

Opłaty startowe: Należą do najniższych w całym cyklu Worldloppet. W pierwszym okresie – do 30 czerwca (w tym roku przedłużono go do 15 lipca) opłata za bieg na 10 km to 50 zł, a na pozostałe dystanse po 75 zł. Następnie aż do 31 stycznia obowiązuje opłata 100 zł za każdy bieg, a do 1 lutego – już po 150 zł. Bieg Piastów z każdym rokiem staje się coraz popularniejszy, ale w na razie nie ma problemu z szybkim wypełnieniem limitów. W 2011 r. przed terminem zamknięto listy tylko na biegi 26 i 10 km techniką klasyczną. Zapisy online>>

Transport: dojazd do Szklarskiej Poręby-Jakuszyc nie należy do najłatwiejszych. Samochodem z głębi kraju należy się kierować na Wrocław, a dalej z autostrady A4 w Kostomłotach należy skręcić na Jelenią Górę (trasa zajmuje ok. 2 h). Do Szklarskiej Poręby-Górnej w sezonie kursują pociągi dalekobieżne z m.in. Gdyni, Szczecina, Warszawy i Poznania. Czas podróży na odcinku Wrocław – Szklarska Poręba jest jednak bardzo długi. Warto rozważyć podróż tzw. tanią kuszetką (szczegóły: www.intercity.pl). Do samych Jakuszyc (i dalej do czeskiego Harrachova i Korenova, w dniu zawodów tylko do Jakuszyc) od 2010 r. kursują szynobusy ze Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry. W dniu zawodów Stowarzyszenie Bieg Piastów zapewnia darmowy dojazd autobusami ze Szklarskiej Poręby (kursują co 30 minut z przystanku w centrum miejscowości). Ilość miejsc parkingowych w Jakuszycach nie jest duża, dlatego warto przyjechać wcześniej lub skorzystać z autobusu.

Szatnie, wyżywienie: W podgrzewanych namiotach. W budynkach stowarzyszenia są zwykle rezerwowane dla klubów. Z każdym rokiem przybywa stanowisk serwisowych (w tym darmowych), także na trasie. Samodzielne smarowanie jest wciąż dużym wyzwaniem (brak np. dostępu do prądu). Wyżywienia na trasie w kilku punktach, po biegu w namiocie przy strzelnicy biatlonowej.

Praktyczne wskazówki: Noclegi na Bieg Piastów należy rezerwować w Szklarskiej Porębie z dużym wyprzedzeniem. W samych Jakuszycach baza noclegowa jest bardzo skromna. Ze względu na dogodny dojazd warto rozważyć nocowanie po czeskiej stronie granicy w Harrachowie (http://www.harrachov-info.cz/)

Wideo:

Lokalizacja:

Wyświetl większą mapę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *