Biela Stopa

Słowacy nie kochają biegówek tak, jak ich sąsiedzi Czesi. Ale w Skalce pri Kremnicy, niecałe 100 km od granicy z Polską od 40 lat organizują jeden z najtrudniejszych biegów w cyklu Euroloppet.

Termin: ostatni weekend stycznia. W 2014 r. imprezę przełożono na 8-9 marca.

Trasa: bieg główny rozgrywany jest na dystansie 45 km techniką dowolną. Jednocześnie startują zawodnicy, pokonujący dystans 25 km (również techniką dowolną). W niedzielę odbywa się bieg na 30 km techniką klasyczną. Trasa jest wymagająca: trudne, długie podbiegi, szybkie, niebezpieczne zjazdy. Jest to jeden z najtrudniejszych biegów w cyklu Euroloppet. W Skalce pri Kremnicy dość często zdarzają się problemy ze śniegiem, dlaego trasa niemal co rok jest modyfikowana.

Start: w zawodach nie startuje zbyt wielu zawodników (po 200-300 na każdym dystansie w 2011 r.),  dlatego start jest wspólny. Zaraz po starcie trasa zwęża się,  tworzą się zatory.

Opłaty startowe: 29 EUR za bieg główny w terminie do 30 października, za biegi krótsze po 19 EUR. Szczegóły>>   i Zapisy online >>

Szatnie, wyżywienie: w budynku na stadionie w Skalce pri Kremnicy. Przed i po biegu ciepłe posiłki i napoje.

Praktyczne wskazówki: noclegów lepiej szukać w miejscowości Kremnica, oddalonej o kilka kilometrów od Skalki. Polecany pensjonat: Stefanshof. W piątek przed biegiem w Kremnicy organizowane są m.in. miejskie sprinty. W sobotę i niedzielę do Skalki z Kremnicy regularnie kursują autobusy. Na górze parkingi przede wszystkim dla VIP-ów. Odległość z Krakowa i Katowic ok. 230 km, z Warszawy i Poznania ponad 500 km.

Obejrzyj wideo z biegu z 2011 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *