Bieg Wazów będzie krótszy

Wizualizacja mety Biegu Wazów

Finiszowa prosta słynnego biegu zostanie skrócona o około 100 metrów, przebudowane będzie też miasteczko zawodów.

Z Alty w norweskim Finnmarku do Gely na Sycylii prowadzi europejski szlak nr 45. Przebiega przez 7 krajow, w tym Szwecję i miasteczko Mora, gdzie metę ma słynny Bieg Wazów (Vasaloppet). To właśnie przebudowa tej drogi na szwedzkim odcinku spowoduje, że mający niemal 100-letnią tradycję bieg skróci się o około 100 metrów. Wszystko dlatego, że finisz przesunięty zostanie bliżej kościoła, którego wieżę widać już na około 3-4 km przed metą. Meta znajdować się będzie tuż obok innej, niższej wierzy zegarowej. Przebudowane zostanie także miasteczko dla zawodników.

To oczywiście nie oznacza, że trasa nie będzie mieć długości 90 km – w rzeczywistości niemal co rok jest nieznacznie modyfikowana, w zależności od warunków śniegowych.

Przy nowym finiszu powstaną trybuny na kształt amfiteatru. Tuż obok postawiony zostanie także nowy namiot o powierzchni 1600 mkw (w wersji zimowej; w wersji letniej 600 mkw), w którym odbywać się będzie expo w trakcie zawodów.

Zlikwidowana zostanie natomiast restauracja tuż obok starego namiotu ze sklepami, a widzowie i zawodnicy kierowani będą do lokali gastronomicznych w centrum miasteczka. To gest w stronę lokalnego biznesu.

Bieg Wazów w 2021 r. zaplanowany jest na 7 marca.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *