Bieg Piastów czy Jizerska Padesatka?

Sprawdziliśmy, który z biegów ma bardziej wymagającą trasę.

Choć tekst piosenki „Nie dzieli nas nic” dobrze pasuje do opisu tras narciarskich po polskiej i czeskiej stronie Gór Izerskich (granicę symbolicznie łączy mostek), to wciąż dla wielu biegaczy z Polski większe, starsze i przyciągająca większe gwiazdy Jizerska 50 to zawody właściwie nieznane.

W lutym, tydzień po starcie w Jizerskiej 50 (z którą „przeprosiłem się” po paru latach), w Jakuszycach usłyszałem opinię, że jej trasa jest bardzo łatwa, jest płasko i „nie to, co na Piastach”. Opinię wygłaszał stały bywalec drugiej z imprez, trudno mi powiedzieć, czy zdarzyło mu się startować w Bedrichovie, ale jeśli tak, to raczej nie zapamiętał trasy zbyt dobrze.

O trasie Jizerskiej 50 na pewno nie można powiedzieć, że jest mniej wymagająca niż trasa Biegu Piastów- ba, liczby, które skrzętnie „wypluł” GPS, mówią coś zgoła innego.

W 2017 r. suma podbiegów wyniosła w Jizerce 764 metry, w Biegu Piastów 708 metrów. Co więcej – w Czechach 10 proc. więcej „pod górkę” przypadło na dystans krótszy o 4 proc. Jizerska Padesatka była nią bowiem tylko z nazwy, bo GPS zmierzył dystans 47,5 km. W Biegu Piastów kilometraż był o 2 dłuższy.

O tym, jak trudna jest trasa, decydują też subiektywne odczucia, a nie tylko GPS-owa statystyka. Czy podbieg na Smedavę jest mniej wymagający, niż… no właśnie, czy w Biegu Piastów jest jakiś podbieg, który daje Wam porządnie w kość? Gdybym miał zgadywać, to być może ten od Schroniska Orle po trasie Elektrowni Turów, bo tu już trochę kilometrów za nami, a górka ciągnie się dłuższy kawałek.

Czy w Biegu Piastów znajdziemy podbieg równie długi, jak ten na Kristianov po czeskiej stronie? Może ten na Ściernisko i wyżej, na Kopalnię? Okej, różnice są być może niewielkie. Subiektywnie – w Czechach jest ciut bardziej wymagająco, choć być może to konsekwencja tego, na ile dobrze ma się posmarowane narty w poszczególnych biegach.

Poniżej mapki obu biegów i poglądowy profil. Ciekaw jestem, jakie są wasze odczucia.

Bieg Piastów 2017

Jizerska 50 2017

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *