Biathloniści zdominowali Bielą Stopę

Słowak Pavol Hurajt, brązowy medalista z Vancouver w biathlonowym biegu masowym, po raz trzeci w karierze wygrał Bielą Stopę. Drugi był inny specjalista od biegów z karabinem – Dusan Simocko.

Największy słowacki bieg, zaliczany także do cyklu Euroloppet, wreszcie odbył się w znakomitych warunkach śniegowych: w Skalce pri Kremnicy miejscami zalegało nawet ponad metr śniegu, a temperatura była wyraźnie ujemna.

Zamiast więc „tradycyjnego” skracanie trasy, organizatorzy nawet ja nieco wydłużyli: bieg główny miał dystans 47 km, a krótszy – 26 km. Na tym pierwszym najszybszy okazał się Pavol Hurajt, dla którego był to już trzeci triumf w imprezie, po zwycięstwach w 2009 i 2010 r. (rok później wygrał Martin Bajcicak).

Hurajt osiągnął czas 2:20:37,9  i o blisko 2 minuty pokonał kolegę z biathlonowej reprezentacji, Dusana Simockę. Trzeci był Martin Kapso z Kremnicy, z aż 15 minutową stratą do zwycięzcy.

W biegu wystąpił dwóch Polaków: Łukasz Bułka był 115. (czas 4:00), a Jan Michał Bzowski 173. (4:38). Bieg ukończyło 219 zawodników.

Wśród pań najszybsza okazała się Czeszka Klara Moravcowa, która 47 km pokonała w czasie 2:45:33.

W biegu krótszym na 25 (26 km) pierwsze miejsca zajął Słowak Matej Kazar (1:17:40). Wśród 313 startujących zabrakło Polaków. W rywalizacji kobiet najszybsza była Alena Prochazkowa

Wyniki sobotnich biegów>>