Northug spowodował wypadek po pijanemu

northug autoAKTUALIZACJA2 Ucierpiał pasażer, a Pettera czekają teraz trudne chwile.

Wypadek wydarzył się w niedzielny poranek, a początkowo komunikaty lokalnej policji z okolic Trondheim były bardzo enigmatyczne. Podawano, że Audi A7 Quattro, należące do biegacza, wypadło z drogi i uderzyło w barierkę, ale długo nie ujawniono personaliów kierowcy i pasażera. Policja zdradzała jedynie, że jedną z osób znaleziono przy aucie (ma złamany obojczyk), a druga (kierowca) oddaliła się z miejsca zdarzenia i dopiero po użyciu psa tropiącego ustalono, że znajduje się ona… w domu. Podano także, że pasażer urodził się w 1991 r., a kierowca – w 1986 r. To rok urodzenia Pettera Northuga.

Wypadek zdarzył się na odcinku, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 40 km/h, ale zdaniem policjantów, zniszczenia wskazują na to, że kierowca prowadził auto zbyt szybko.

Sam Northug nie udzielał komentarzy niemal przez cały dzień, a jego adwokat utrzymywał, że klient rozmawia z policją i składa wyjaśnienia.

Dopiero wieczorem wybuchła bomba – Northug przyznał się, że to on prowadził auto, na dodatek – był pod wpływem alkoholu.
– Przepraszam wszystkich tych, których rozczarowałem. Jest mi przykro i żałuję tego, co się stało. Z drugiej strony cieszę się, że moja niewłaściwe zachowanie nie miało gorszych konsekwencji. Otwarcie przyznałem policji, co się wydarzyło i jestem gotowy na poniesienie kary – oświadczył Petter Northug, któremu postawiono zarzut prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Grozi mu za to grzywna i więzienie – w praktyce od trzech tygodni do trzech miesięcy.

Nie wiadomo, ile promili alkoholu stwierdzono w krwi multimedalisty igrzysk i mistrzostw świata.

W Norwegii za prowadzenie z zawartością alkoholu we krwi do pół promila zwykle nie idzie się do więzienia, między 0,5 a 1 promilem sądy zasądzają wyrok w zawieszeniu, a między 1 a 1,5 – warunkowe lub bezwarunkowe odbycie kary więzienia.

Natychmiast o ujawnieniu sprawy oświadczenie wydał Svein Fanebust, szef sieci sklepów Coop w Norwegii, której twarzą jest Petter Northug. Fanebust podkreślił, że jest rozczarowany postawą sportowca, którego „zachowanie było niezgodne z ideałami, które promuje na mocy umowy z Coop”.

Fanebust nie wykluczył skorzystania z klauzuli rozwiązania kontraktu.

KZ, nrk.no, sweski.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *