Organizatorzy Biegu Wazów zdecydowali, że w oficjalnych punktach serwisowych narty nie będą już smarowane produktami z zawartością fluoru.
Wszystkie gripy, klistry, parafiny, proszki i mydełka, zawierające fluor, nie będą już pod ręką serwismenów, którzy szykować będą narty dla uczestników słynnego Biegu Wazów i biegów towarzyszących. Dotyczy to oficjalnych serwisów, zlokalizowanych w Mora i Saelen, czyli w miejscowościach, gdzie znajdują się meta i start biegu na dystansie 90 km.
Uzasadnienie jest proste: fluor jest szkodliwy dla ludzi i środowiska.
Organizatorzy zachęcają też pozostałych zawodników, którzy na własną rękę będą smarować narty, do korzystania z alternatywnych, wolnych od fluoru produktów.
W 2013 r. firma Bioforsk, dla której pracuje norweski naukowiec Erik Joner, stwierdziła duże ilości fluoru w śniegu na trasie między Reną a Lillehammer, gdzie co rok w marcu odbywa się słynny Birkebainerrennet. Startuje w nim kilkanaście tysięcy zawodników i – jak twierdzi Joner – fakt, że większość używa parafin i smarów fluorowych powoduje, że groźna substancja dostaje się do ziemi i wód gruntowych.
– Fluor ma negatywny wpływ m.in. na gospodarkę hormonalną i potencję u mężczyzn – ostrzegał Joner, który przekonywał, że produktu z zawartością niebezpiecznego pierwiastka powinny zostać zakazane. Rune Bergsodden, szef komitetu organizacyjnego Birkebainerrennet, był zaskoczony stwierdzeniami Jonera, a przedstawiciele Swixa, norweskiego producenta paragin, bagatelizowali sprawę.
W kolejnych latach w ofercie Swixa pojawiła się jednak seria produktów wolnych od fluoru, co było także konsekwencją wymogów unijnych.
Sprawa ma swój ciąg dalszy, bo przed tym sezonem Norwegowie zdecydowali, że w zawodach w kategoriach wiekowych do 16 roku życia nie będzie można stosować smarów z fluorem. Testy mają być wyrywkowe, a na razie nie przewidziano też żadnych sankcji, uznając, że wszystko oprze się na zaufaniu.
Czy to samo czeka zawody najwyższej rangi? Vegard Ulvang, szef komisji biegów narciarskich w FIS postuluje wprowadzenie zakazu stosowania smarów fluorowych także w zawodach najwyższej rangi.
Kamil Zatoński