27-letni mistrz olimpijski zakończył karierę

Vincent Jay, francuski mistrz olimpijski w biathlonie z Vancouver, w wieku zaledwie 27 lat zakończył karierę.

Jay po raz ostatni pobiegł w miniony weekend w austriackim Hochfilzen, w sztafecie, która finiszowała na drugim miejscu. Na konferencji prasowej oznajmił, ze kończy karierę.

– Zawsze trudno mówić słowa pożegnania, ale w ostatnim czasie biegi mi nie szły – brakowało kondycji, w strzelaniu nie byłem precyzyjny. Nawet dziś, kiedy zająłem z drużyną drugie miejsce, czułem, że byłem słabym ogniwem sztafety. Ekipa Francji prezentuje tak wysoki poziom, że nie mam wątpliwości, że nie mogę być dla niej wsparciem tak, jak kiedyś. Jestem  szczęśliwy, że podjąłem taką decyzję. Mam wiele planów, także związanych z biathlonem  -powiedział Jay.

Największym osiągnięciem Vincenta Jay w trwającej 13 lat karierze było zdobycie złotego i brązowego medalu na igrzyskach w Vancouver. Francuz dość nieoczekiwania wygrał sprint (wcześniej nie był nawet w TOP10 w tej konkurencji w zawodach Pucharu Świata), co otworzyło mu drogę także do medalu w biegu pościgowym.

Na podium zawodów pucharowych stał jeszcze 2 razy – w sezonie 2008/2009 wygrał bieg indywidualny w… Vancouver, na próbie przedolimpijskiej, a rok później był trzeci w biegu pościgowym w Kontiolahti.

Sezon 2009/2010 był najlepszym w karierze także dlatego, że w generalnej klasyfikacji PŚ Jay zajął 10. miejsce. W kolejnych sezonach było już gorzej – 20. miejsce w 2011 r. i 48. w 2012 r.

Zobacz bieg V. Jay po złoto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *