Z kim przegrała Justyna Kowalczyk?

Zuzana Kocumova

O Zuzanie Kocumovej wielu kibiców pewnie nie słyszało, dlatego warto przybliżyć jej sylwetkę.

Justyna Kowalczyk wpadła do Jakuszyc, żeby przy aplauzie kibiców wygrać bieg na 25 km, rozgrywany w ramach 44. Biegu Piastów.

Tymczasem wynik zawodów był zgoła senacyjny, bo dwukrotna mistrzyni olimpijska i dwukrotna zwyciężczyni Biegu Piastów na głównym dystansie (w 2017 i 2019 r.) musiała uznać wyższość nie tylko wielu czołowych polskich amatorów (jak Łukasz Bronowicki, Kuba Mroziński czy Paweł Judka), ale także urodzonej w 1979 r. Czeszki Zuzany Kocumovej.

Zobacz wyniki>>

Jest to postać warta przybliżenia z kilku powodów:

  1. W młodości Czeszka uchodziła za uzdolnioną biegaczkę, czego potwierdzeniem były dwa medale juniorskich mistrzostw świata – brązu w Sankt Moritz w 1998 r. w biegu na 5 km stylem dowolnym i złota rok później w Saalfelden (Austria) w biegu na 15 km – również stylem dowolnym.
  2. Jak to jednak bywa, na poziomie seniorskim nawet utytułowani juniorzy nie są w stanie się przebić. I tak było z Kocumovą, która co prawda była w kadrze narodowej, ale sukcesów już nie odnosiła. W Pucharze Świata wystąpiła 34 razy w trakcie czterech sezonów, ale na podium nie stanęła nigdy. W Mistrzostwach Świata wystąpiła 3 razy, a jej najlepszy rezultat to 23 miejsce w 2001 r. w Lahti w biegu na 15 km stylem klasycznym.
  3. 2001 r. był ostatnim, w którym Kocumova startowała w zawodach Pucharu Świata – od złota w Saalfeldem minęły zatem ledwie 2 lata, a Czeszka miała wówczas 22 lata.
  4. W kolejnych latach Kocumova nie pojawiała się w zawodach FIS. Na trasy wróciła dopiero w sezonie 2007/2008. Zaczęła startować w maratonach, gdzie notowała pojedyncze miejsca na podium. W 2009 r. i 2013 r. wygrała Bieg Piastów na głównym dystansie i można uznać, że były to jej największe sukcesy w karierze.
  5. Ostatni start w statystykach FIS w „dużych” zawodach Czeszce odnotowano w 2018 r. w norweskim Birkebeinerrennet, gdzie zajęła 20 miejsce na dystansie 54 km stylem klasycznym. Bieg wygrała wówczas… Justyna Kowalczyk, a rożnica czasowa między obiema biegaczkami wyniosła prawie 25 minut. W Jakuszycach 33 sekundy szybsza byla Zuzana Kocumova.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *