W Seefeld praca wre. To tam Kowalczyk pobiegnie przed igrzyskami

W austriackim Seefeld kopią, by zimą mieć więcej śniegu. Start w odbywającym się tam w styczniu supermaratonie zapowiedziała właśnie Justyna Kowalczyk.

Od przybytku głowa ponoć nie boli, ale to, co wydarzyło się 16 stycznia tego roku, na pewno zapadnie w pamięci tych, którzy mierzyli się tego dnia z trasą Kaiser Maximilian Lauf, 60-kilometrowego biegu narciarskiego, zaliczanego do cyklu Ski Classics. Sypało już w nocy przed startem, sypało też w czasie zawodów – i to tak, że niemożliwe było przeprowadzenie standardowej transmisji telewizyjnej z zawodów, z użyciem helikoptera.

Do transmisji musiał więc wystarczyć skuter, a zawodnikom nie tylko z czołówki przyszło brodzić w białym puchu.

Jak to w życiu bywa, następnego dnia wyszło piękne słońce, a świeżo przygotowane trasy cieszyły oko tych, którzy wzięli udział w zawodach techniką łyżwową.

Natura lubi jednak płatać figle, dlatego Austriacy, szykujący się do organizacji Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym w 2019 r. zdecydowali o wykopaniu wielkiego jeziora, która ma być rezerwuarem wody, potrzebnej do produkcji sztucznego śniegu. W liczbach wygląda to tak, że potrzebne było 11 tys. kursów wywrotek do wywiezienia ziemi, a w najbliższych sześciu tygodniach zbiornik zapełni się 110 tys. m szesć. wody. Pozwoli to na produkcję 60 litrów śniegu na sekundę. To 5 razy więcej niż w Seefeld można było wyprodukować do tej pory u wystarczająco dużo, by zapewnić pokrycie metrową warstwą śniegu trasy o długości 14 km, szerokiej na 12 metrów. Prawdziwa śnieżna autostrada.

Czy w Seefeld za niespełna 2 lata zobaczymy Justynę Kowalczyk? W felietonie w „Gazecie Wyborczej” zastrzegła, że tak daleko w przyszłość nie wybiega, zapowiedziała natomiast, że austriacki kurort odwiedzi w styczniu przyszłego roku i w barwach nowego teamu (Trentino Robinson Trainer) wystartuje w Kaiser Maximilian Lauf. W programie są:

Sobota 13.01 60 km Cl (Visma Ski Classics)
Sobota 13.01 30 km Cl
Niedziela 14.01 60 km F
Niedziela 14.01 30 km F

Jeśli chcesz wybrać się do Seefeld i pobiec razem z Justyną Kowalczyk, pisz info@biegowki24.pl

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *