Ustiugow najszybszy w Tour de Ski

Pierwszy etap Tour de Ski na swoją korzyść rozstrzygnął Rosjanin Siergiej Ustiugow. Polacy niestety daleko.

Zawodnicy ścigali się w sobotę na dystansie 15 km techniką dowolną ze startu wspólnego. Przy tej ilości startujących (86) i niezbyt szerokiej i trudnej trasie oznaczało to problemy z wyprzedzaniem dla tych z końca stawki, a dla tych z przodu zabawę w „kotka i myszkę”.

Dzięki temu ostatniemu dwaj nasi reprezentanci – Dominik Bury i jego brat Kamil – do mniej więcej dziewiątego kilometra utrzymywali się w czołowej 30-tce lub tuż za nią, ale kiedy czołówka przyspieszyła, nasi biegacze szybko spadli na dalsze miejsca.

Rozstrzygający okazał się moment wbiegnięcia na ostatnią pętlę o długości 3,7 km – na podbiegu przyspieszył Rosjanin Siergiej Ustiugow, pognał za nim jego rodak Aleksander Bolszunow i Szwajcar Dario Cologna. Grupka Norwegów została i dopiero na zjeździe do mety jeden z nich – Johannes H. Klaebo – najpierw bez problemu „objechał” Colognę, a na finiszowej prostej dopadł Bolszunowa. Ustiugow już wtedy cieszył się ze zwycięstwa, ale jego przewaga nad Klaebo na mecie nie była duża – wyniosła zaledwie 4 sekundy.

Dominik Bury był 45 ze stratą 52 sekund, co niestety nie dało punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Kamil Bury był 71 (+1:49), a Maciej Staręga 82 (+3:56). Jutro sprint techniką dowolną, do którego szykuje się Siedlczanin, podobnie jak Francuz Lucas Chanavat, który dziś zajął przedostatnie miejsce.

WYNIKI>>

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *