Włosi znaleźli sposób na zimę w środku lata?

snow gunWłosi wynaleźli technologię, dzięki której można produkować sztuczny śnieg w temperaturze wyraźnie wyższej od zera stopni.

Projekt o nazwie Neve XN zrodził się przed trzema laty i zdobył finansowanie z unijnych funduszy typu seed, czyli wspierających firmy, które dopiero pracują nad pomysłem na biznes.

Stworzono prototyp armatki, która pozwala na produkcje śniegu z wody i pary wodnej niezależnie od temperatury (a więc także powyżej zera) i z poszanowaniem zasad ochrony środowiska.  Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu termodynamicznego cyklu wody, a śnieżna papka się krystalizuje,  gdy do parującej wody dodawana jest sól.

Armatka to znak czasów, bo wobec coraz wyższych średnich temperatur i mniejszych opadów śniegu jego produkcja staje się nieodzowna w wielu miejscach – także w Val di Fiemme, które regularnie gości najlepszych sportowców i które jest odwiedzane przez tysiące turystów, a ze śniegiem bywa tam czasem krucho. Dość powiedzieć, żę bywały lata, w których całą tracę słynnej Marcialongi (70 km) usypywano ze sztucznego lub zgromadzonego wcześniej śniegu.

Kamil Zatoński, skitime.it

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *