Stary człowiek też może

34-letni Martin Johnsrud Sundby wyszarpał złoty medal mistrzostw świata w biegu na 15 km „klasykiem”. Srebro dla 32-letniego Rosjanina Biessmiertnycha, brąz dla obrońcy tytułu, Fina Iivo Niskanena. Polacy daleko.

Zakochani w biegach ze startu wspólnego mogli w środę zobaczyć, że także bieg ze startem co 30 sekund może mieć swoją dramaturgię. Trzeba jednak do tego wyrównanej czołówki i złożonych warunków pogodowych. Trasa w Seefeld to gwarantowała, bo o ile jedna jej część była w cieniu i była w miarę twarda, to na drugiej, nasłonecznionej, na podbiegach było już bardzo miękko. To faworyzowało zawodników lżejszych – jak Martin Johnsrud Sundby czy Didrik Toenseth. Na początku wysokie tempo narzucił jednak Rosjanin Aleksander Bolszunow, wielki faworyt, który jednak wciąż pozostaje bez złotego medalu – w koronnym dla siebie biegu na 15 km został w ogóle bez medalu, bo po około 8 km osłabł i na międzyczasach na pozycji lidera przeskoczył go Toenseth. I kiedy wydawało się, że to on sięgnie po złoto, piąty bieg wrzucił Niskanen, a znakomicie biegł też Biessmiertnych. Wszystkich zaskoczył jednak Sundby, który znakomicie biegł ostatnie 2 km i na mecie zanotował o 2,9 sekundy lepszy czas niż Rosjanin. Trzeci był Niskanen (+20,4), a czwarty Rosjanin Andriej Larkow (+22,8). Dopiero piąty Toenseth, szósty Dario Cologna, a siódmy Sjur Roethe. 8 miejsce zajął Aleksander Bolszunow, co zapowiada zaciętą rywalizację rosyjsko – norweską w piątkowej sztafecie.

WYNIKI>>

Z Polaków niespodziewanie najlepiej wypadł Maciej Staręga, który ze stratą 4:51.9 zajął 59 miejsce. 62 był Dominik Bury (+4:58), a 69 Kamil Bury (+6:04).

W biegu nie wystąpili Estończycy Andreas Veerpalu i Karel Tammjarv, a także Kazach Aleksiej Połtoranin i Austriak Max Hauke. Według nieoficjalnych informacji, zostali oni zatrzymani przez austriacką policję w związku z podejrzeniami o udział w procederze dopingowym. Jednego z zawodników złapano ponoć w trakcie przyjmowania „wzmocnionej” krwi.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *