Staręga 8. w Davos, norweska dominacja przerwana!

staręga davosSzwajcarskie Davos to szczęśliwe miejsce dla Polaka – po raz kolejny zdobył tam sporo punktów w Pucharze Świata. 

Przed rokiem Maciej Staręga zajął 9. i 25. miejsca w sprintach techniką dowolną w Davos. Teraz też zapunktował i dostarczył sporo emocji. W kwalifikacjach zajął 19. miejsce. Ćwierćfinał zaczął spokojnie i długo biegł na końcu stawki. Zaatakował na drugiej pętli, przedarł się na czoło jeszcze przed decydującym podbiegiem, na którym wypracował sobie już taka przewagę, że nikt mu nie mógł zagrozić na finiszowej prostej.

W półfinale Polakowi przyszło się zmierzyć z Norwegiem Haavardem Solaasem Taugboelem, który w eliminacjach był drugi, dwoma Francuzami – Renaudem Jayem i Baptiste Grosem, a także Brytyjczykiem Andrew Youngiem i Niemcem Sebastianem Eisenlauerem. Na początku prowadził ten ostatni, ale ściganie zaczęło się na drugim kółku. Wtedy zaatakował Taugboel, a Staręga spróbował znów pobiec po zewnętrznej. Do wyprzedzenia rywali trochę jednak zabrakło, a na podbiegu Norweg i Gros odskoczyli na tyle, że o awansie można było zapomnieć. Staręga został sklasyfikowany na 8. miejscu. Lepiej w karierze poszło mu tylko w styczniu tego roku w etapie Tour de Ski w Val Mustair, gdzie był 7.

Bieg finałowy przebiegał najpierw pod dyktando Rosjanina Siergieja Ustiugowa, który jednak przewrócił się na podbiegu (wcześniej wywrotkę zaliczył tam też Szwajcar Roman Schaad) i stracił szanse na wygraną. Do przodu wyrwali Norwegowie, ale na drugim kółku do walki wrócili Włoch Federico Pellegrino i Francuz Gros, którzy na ostatnich metrach nie dali szans Sondre Turvollowi Fossliemu.

Pellegrino

Wyniki

1 6 PELLEGRINO Federico ITA
2 18 GROS Baptiste FRA
3 5 FOSSLI Sondre Turvoll NOR
4 3 JYLHAE Martti FIN
5 1 USTIUGOV Sergey RUS
6 2 TAUGBOEL Haavard Solaas NOR
7 13 JAY Renaud FRA
8 19 STARĘGA Maciej POL
9 4 YOUNG Andrew GBR
10 17 BRANDSDAL Eirik NOR

Pełne wyniki>>

Najmniej udany dzień w tym sezonie dla Norwegów stał się faktem, choć w rywalizacji pań długo zapowiadało się na powtórkę z rozrywki, czyli zwycięstwo którejś z Norweżek. Maiken Caspersen Falla, która długo prowadziła w finale, została jednak na finiszowej prostej ograna przez Szwedkę Stinę Nilsson. Trzecia była Ingvild Flugstad Oestberg.

Stina Nilsson Davos

To pierwszy w tym sezonie bieg, którego nie wygrała reprezentantka Norwegii.

1 17 NILSSON Stina SWE
2 8 FALLA Maiken Caspersen NOR
3 1 OESTBERG Ingvild Flugstad  NOR
4 3 JACOBSEN Astrid Uhrenholdt NOR
5 4 FALK Hanna  SWE
6 5 CALDWELL Sophie USA
7 11 WENG Heidi NOR
8 7 SUNDLING Jonna SWE
9 13 DIGGINS Jessica USA
10 14 INGEMARSDOTTER Ida SWE

Pełne wyniki>>

Kamil Zatoński

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *