Srebrni królewicze stoczyli walkę o zwycięstwo w Holmenkollen

Weteran Maksim Wylegżanin i jego następca Aleksander Bolszunow do ostatnich metrów walczyli o triumf w królewskim biegu na 50 km klasykiem na wzgórzach Holmenkollen.

37-letni Wylegżanin, który po tym sezonie kończy sportową karierę, przydomek „srebrny książę” otrzymał po igrzyskach w Soczi w 2014 r., kiedy zdobył trzy srebrne medale i powiększył kolekcję z najważniejszych imprez do sześciu krążków z tego kruszcu (w Libercu w 2009 r. był drugi na 50 km F, w Oslo w 2011 r. na 30 km Cl/F i na 50 km F). Na złoto biegacz z Udmurtii musiał poczekać niedługo, bo rok – w Falun w 2015 r. zdobył w końcu złoto w skiathlonie.

W Holmenkollen na około 3 km przed metą wyszedł na prowadzenie i utrzymał je niemal do końca – na finiszowych metrach więcej sił miał Aleksander Bolszunow, 23-latek, który srebrnych medal ma już w tak młodym wieku więcej niż Wylegżanin – 3 przywiózł w Pjongczang z igrzysk, a aż 4 z Seefeld. Nie doczekał się jeszcze złota, ale na pocieszenie pozostanie mu triumf w prestiżowym biegu, który wcześniej spośród Rosjan wygrali tylko Aleksiej Prokurowo i Aleksander Liegkow.

Tym razem Rosjanie zdominowali zawody, bo zajęli pierwsze cztery miejsca – trzeci na podium był Andriej Larkow, czwarty Ilja Siemikow.

Dopiero piąty finiszował przedstawiciel innej nacji – Kanadyjczyk Alex Harvey, który po tym sezonie również kończy sportową karierę. Szósty był Norweg Martin Johnsrud Sundby. Dopiero na 15 miejscu znalazł się świeżo upieczony mistrz świata z Seefeld na dystansie 50 km (tyle że „łyżwą”) – Norweg Hans Christer Holund. Mistrz olimpijski z Pjongczang – Fin Iivo Niskanen był dopiero 32, a krótką listę wyników niemal zamknął Johannes Hoesflot Klaebo, który na dystansach nie ma nic do powiedzenia – w Holmenkollen do Bolszunowa stracił aż 6 minut. Wyżej w klasyfikacji uplasował się m.in. Irlandczyk Thomas Westgaard Maloney, dla którego były to pierwsze w karierze punkty Pucharu Świata. Polacy niestety nie startowali – w ten weekend na Kubalonce odbywają się mistrzostwa Polski seniorów.

W niedzielę bieg kobiet na 30 km Cl.

WYNIKI>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *