Rusza piąta edycja Tour de Ski

31 grudnia startuje piąta edycja Tour de Ski. W poprzednim sezonie wygrana przypadła Lukasowi Bauerowi z Czech i Justynie Kowalczyk.

Rywalizacja rozpocznie się w Sylwestra prologami w Oberhofie. Panie wystartują na dystansie 2,5 km, panowie – 3,75 km (stylem dowolnym).

Już dzień później – w Nowy Rok – odbędą się biegi stylem klasycznym. Kobiety zmierzą się na dystansie 10 km, a mężczyźni 15 km. Zawodnicy startować będą z zachowaniem różnic czasowych z prologu.

Kolejne etapy Touru to:

  • 2 stycznia: sprinty stylem klasycznym w Obersdtorfie (1,2 km K i M)
  • 3 stycznia: biegi pościgowe ze startu wspólnego w Oberstdorfie (5+5 km K i 10+10 km M)
  • 5 stycznia: sprinty stylem dowolnym w Toblach (1,2 km K i M)
  • 6 stycznia: bieg stylem dowolnym z Cortiny do Toblach (15 km K i 25 km M). Start z zachowaniem różnic czasowych po poprzednich konkurencjach.
  • 8 stycznia: bieg ze startu wspólnego w Val di Fiemme (10 km K i 20 km M). Styl klasyczny.
  • 9 stycznia: finałowa wspinaczka na stok Alpe Cermis (9 km K i M). Styl dowolny.

Zawody będą transmitowane na antenie Eurosportu. Plan transmisji >>

Do udziału w Tour de Ski zgłosiło się 95 mężczyzn i 67 kobiet, ale lista startowa wciąż podlega zmianom ze względu na np. kontuzje i choroby. Z powodu choroby z zawodów wycofały sie m.in. Natalia Korostieliowa z Rosji i Niemka Nicole Fessel., a brak aktualnej wizy uniemożliwił start Rosjance Walentinie Nowikowej.

Wielu znanych biegaczy już wcześniej zrezygnowało z występu w prestiżowym cyklu. Największa nieobecna to liderka Pucharu Świata Marit Bjoergen z Norwegii. Nie wystąpi też jej reprezentacyjna koleżanka Kristin Steira, która po kontuzji ścięgna achillesa nie doszła jeszcze do pełni formy. W ub. sezonie w TdS Steira zajęła 5. miejsce.

W rywalizacji mężczyzn nie zobaczymy m.in. będącego w słabej formie Włocha Pietro Pillera Cotrera oraz rosyjskiej rewelacji, zaledwie 20-letniego Pietra Siedowa (ósmy w klasyfikacji Pucharu Świata), który szykuje się do mistrzostw świata U-23.

Pod nieobecność Marit Bjoergen murowaną faworytkę wśród kobiet wydaje się być Justyna Kowalczyk. Jej największymi rywalkami będą Włoszka Arianna Follis (trzecia przed rokiem), Szwedka Charlotte Kalla, Norweżka Therese Johaug.

Wśród mężczyzn trudniej wskazać faworyta, bo stawka jest niezwykle wyrównana. Po znakomitym początku sezonu swoją wyższość będzie chciał udowodnić lider PŚ Rosjanin Aleksander Liegkow, który w pierwszej edycji Touru w sezonie 2006/2007  zajął drugie miejsce. Tytuł z ubiegłego roku będzie z pewnością chciał obronić Czech Lukas Bauer. Silny będzie też z pewnością Szwajcar Dario Cologna, który przewagę nad Bauerem i Liegkowem może sobie wypracować w sprintach. Pierwszy na szczyt Alpe Cermis będzie też z pewnością chciał wbiec Petter Northug, wracający do wysokiej formy po przerwie spowodowanej przetrenowaniem organizmu. W rywalizacji liczyć się będą także Szwedzi Marcus Hellner i Daniel Rickardsson, oraz Rosjanin Maksim Wylegżanin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *