Rosyjski dzień w Oberstdorfie

Reprezentanci Rosji zdominowali sobotni sprint w Oberstdorfie. Zajęli pierwsze cztery miejsca. Wygrał mistrz olimpijski Nikita Kriukow.

Już w kwalifikacjach sborna pokazała swoją potęgę. Najlepszy czas uzyskał Aleksiej Pietuchow, lider klasyfikacji Pucharu Świata w sprintach, w pierwszej 12-tce było aż sześciu Rosjan, a w 30-tce – aż 0śmiu. Do ćwierćfinału nie załapał się tylko Siergiej Turyszew.

Trzy z pięciu ćwierćfinałów wygrali Rosjanie: Nikołaj Moriłow, Nikita Kriukow i Dmitrij Japarow.

W pierwszym półfinale trzy pierwsze miejsca też zajęli Rosjanie, a w drugim zwyciężył Japarow przed Norwegiem Petterem Northugiem i rodakiem Maksimem Wylegżaninem. Ten ostatni nie miał szczęścia, bo drugi bieg był wolniejszy od pierwszego i jako szczęśliwi przegrani awansowali Moriłow i Dario Cologna.

W finale Rosjanie od razu wyszli na prowadzenie, a na ostatnim podbiegu sprawę ułatwili im jeszcze Northug z Cologną. Ten pierwszy się przewrócił, przy okazji utrudniając bieg Szwajcarowi. Obaj nie mieli już szans na dogonienie rosyjskiego kwartetu i walkę na finiszu stoczyli już tylko o bonusowe sekundy za piąte miejsce. Dość niespodziewanie lepszy okazał się Cologna.

O zwycięstwo bili się do końca Kriukow i Pietuchow. Wygrał ten pierwszy, w sbornej najlepszy sprinter techniką klasyczną. Dla Pietuchowa, chyba najlepszego dziś na świecie sprintera „łyżwą”, drugie miejsce było najlepszym wynikiem w biegu „klasykiem”.

http://www.youtube.com/watch?v=fCWdPnEuTq4

Wyniki sprintu>>

W klasyfikacji generalnej Tour de Ski po trzech etapach prowadzi Petter Northug, z przewagą 4,8 sekund nad Dario Cologną. Trzeci jest Japarow, który traci 14,1 sekundy do Norwega. W TOP10 jest jeszcze dwóch Rosjan – Wylegżanin jest szósty, a Liegkow siódmy. Ósme miejsce zajmuje  zwycięzca biegu pościgowego z piątku – Niemiec Axel Teichmann, który odpadł w kwalifikacjach sprintu.

Klasyfikacja generalne Tour de Ski>>

W kwalifikacjach wreszcie przyzwoicie wypadli reprezentanci Polski: Maciej Staręga był 42., a Maciej Kreczmer 55. Dało to jednak niewiele, bo po trzech etapach TdS Staręga zajmuje dopiero 88. miejsce, a Kreczmer 75., w stawce 93. biegaczy. Mariusz Michałek jest 91. (w sobotę był 85.).

2 komentarz do “Rosyjski dzień w Oberstdorfie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *