PZN oglosił skład kadry na nowy sezon

Na rok przed igrzyskami olimpijskimi w kadrze narodowej postanowiono nie dokonywać większych zmian.

Choć poza Justyną Kowalczyk i Maciejem Staręgą żaden z kadrowiczów i żadna z kadrowiczek nie punktowała w zawodach Pucharu Świata w minionym sezonie, a na mistrzostwach świata w Lahti sukcesów nie było (trudno za takie uznać „stypendialne” miejsca), to w reprezentacji dokonano tylko jednej zmiany, która sankcjonowała właściwie stan faktyczny. Konrad Motor ze względu na problemy zdrowotne startów miał nie więcej, niż palców u jednej dłoni, więc wycofanie go z kadry niespodzianką na pewno nie jest.

Niespodzianką nie są też miejsca w męskiej kadrze dla Staręgi oraz perspektywicznego Dominika Burego. Kolejny sezon szkolenie utrzymali Jan Antolec i Paweł Klisz. Cała czwórka ma trenować przez kilka miesięcy w Norwegii, a część pieniędzy zbiera w portalu crowdfundingowym polakpotrafi.pl.

Do kadry A nie awansował żaden z młodzieżowców z ubiegłego sezonu. Przypomnijmy, w kadrze pod okiem Adama Kwaka trenowali Kamil Bury (miał najlepsze wyniki), Bartłomiej Rucki, Mateusz Chowaniak i Kacper Antolec.

Trenerem kadry męskiej nadal będzie Janusz Krężelok, który jest też głównym trenerem kadry. Krężelok ma się zajmować biegaczami na ich zgrupowaniach poza Norwegią, ma też konsultować ich treningi, ale w Norwegii nie będzie na stałe z biegaczami – grupka ma zatrudnić miejscowego trenera-konsultanta.

W kobiecej części kadry oprócz Justyny Kowalczyk (w jej teamie tylko jedna zmiana – serwismenem przestał być Fin Stefan Storvall) będą Kornelia Kubińska, Urszula Łętocha, Martyna Galewicz oraz Ewelina Marcisz i Sylwia Jaśkowiec. Ta przedostatnia startowała tylko pod koniec sezonu, Jaśkowiec na trasach się nie pojawiła, bo leczyła kontuzję.

Tą grupą opiekować się będzie Mariusz Hluchnik, kiedyś serwismen, a w ostatnim sezonie asystent trenera kobiet – Wiesława Cempy.

Kadra młodzieżowa sformowana zostanie z 15-20 kandydatów i kandydatek do końca maja 2017 r. po przeprowadzeniu badań wydolnościowych, lekarskich, testach sprawnościowych i analizie wyników sportowych oraz według posiadanych FIS-punktów.

Do przeprowadzenia selekcji i zorganizowania tych zadań zarząd PZN wyznaczył Annę Staręgę (w ubiegłym sezonie aktywną zawodniczkę, a także asystenta delegata technicznego) we współpracy z Januszem Krężelokiem.

Docelowo kadra narodowa ma liczyć do 10 zawodników i zawodniczek (łącznie) i osoby te będą szkolone na poziomie Okręgowych Związków Narciarskich, przy założeniu wspólnych zgrupowań treningowych. OZN-y mają wyznaczyć trenerów, a PZN ogłosił niedawno konkurs na trenera-koordynatora. OZN-y będą mogły poszerzyć grupy szkoleniowe, ale na własny koszt.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *