Najazd Polaków na szwedzki Bieg Wazów

Rekordowa liczba Polaków zapisała się na słynny Bieg Wazów. A to pewnie nie koniec.

Nazwiska 41 Polaków widnieją na liście startowej Biegu Wazów, zaplanowanego na 1 marca 2020 r. To historyczny rekord.

Co ciekawe, na bieg wciąż można się zapisać, co jest ewenementem w ostatnich latach – zwykle limit 15,8 tys. zgłoszeń szybko był osiągany (nawet w kilka minut). Teraz zainteresowanie jest nieco mniejsze, być może dlatego, że po biegu w minionym sezonie wielu zawodników miało pretensje do organizatorów o przygotowanie trasy. Padający śnieg i duża wilgotność powodowały, że przejezdny był właściwie tylko jeden tor (choć trasa jest na tyle szeroka, że pozwala na wytyczenie co najmniej kilku).

Przypomnijmy: trasa prowadzi z Saelen do Mory i liczy 90 km. W 2020 r. odbędzie się 96 edycja, a koszt zapisu to 1790 SEK (czyli około 800 zł).

Wśród Polaków, zgłoszonych na bieg, najwyższy ranking ma Marcin Branas, który wynikiem minionym sezonie zapewnił sobie start z wysokiego, drugiego sektora.

Na liście startowej znajdziemy też nazwiska innych niezłych biegaczy z Polski, m.in. Tomasza Bieńka, Jacka Staronia i Piotra Zajdela. Zapowiada się więc na dobre wyniki i przetasowania w rankingu najlepszych wyników Polaków w Biegu Wazów. Przewodzi w nim wciąż Justyna Kowalczyk (4:41:02 w 2015 r.), drugi jest Maciej Kreczmer (4:41:31 w 2006 r.), a czas poniżej 5 godzin osiągnął jeszcze Andrzej Michałek (4:59:01).

Zobacz ranking>>

Kamil Zatoński

1 komentarz do “Najazd Polaków na szwedzki Bieg Wazów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *