Polak z Czechem spotkają się na trasie

Największym biegiem w cyklu Ski Tour jest Jizerska 50.

Bieg Piastów będzie finałem cyklu Ski Tour, prężnie rozwijającego się cyklu maratonów narciarskich.

-Wejście biegu do cyklu to rezultat długiej współpracy i bardzo dobrych relacji. Partnerstwo ma sens, biorąc pod uwagę lokalizację Biegu Piastów i fakt, że niektóre z biegów cyklu odbywają się blisko granicy czesko-polskiej – mówi Richard Valousek, rzecznik cyklu Ski Tour, tłumacząc powód włączenia Biegu Piastów do serii.

Najbliżej polskiej granicy odbywać się będą Jizerska 50, Bedrichovsky NLM oraz Orlicky Maraton, ale także inne zawody organizowane są w miejscach, do których z Polski można dojechać w kilka godzin.

W kalendarzu cyklu jest 6 imprez, w każdej po kilka biegów. W tych dłuższych punkty naliczane są do klasyfikacji Wielkiego Ski Touru, średnie – do Małego, a najkrótsze (dystanse 6-10 km) mają oddzielny ranking.

Zasady naliczania punktów są na tyle przyjazne, że każdy z uczestników zdobędzie przynajmniej 1.

Richard Valousek przyznaje, że na razie nie ma planów, by poszerzać tour o kolejne maratony (w Czechach jest ich ponad 10).

-Polecam polskim biegaczom udział w cyklu, ponieważ na nartach będą mogli zwiedzić jedne z najpiękniejszych miejsc w Czechach. Trasy prowadzą przez parki narodowe i rezerwaty, gwarantując piękne widoki. Zawody z cyklu to największe sportowe wydarzenia regionalne, gromadzące uczestników z całego kraju. Promujemy też lokalną kulturę – dodaje Richard Valousek.

Ściganie w cyklu zacznie się 3-4 stycznia 2020 r. od zawodów w Bedrichovie – narciarze pobiegną w Night Light Maratonie na dystansach 10, 17,5 lub 40 km. W piątek biegu techniką dowolną, w sobotę – klasyczną, w tym start rodzinny na dystansie 10 km.

Szczegóły>>

Drugi etap Zadovska 30 (do tej pory bieg nazywał się Kasperska 30), zaplanowana na 18 i 19 stycznia 2020 r. W planie sobotni bieg na 30 km techniką dowolną oraz niedzielne zawody na 10 i 30 km techniką klasyczną (w tym bieg rodzinny). Wszystkie biegi na Szumawie, ze startem w Churanovie.

SZCZEGÓŁY>>

Zawody nr 3 to Karlovska 50 w Beskidach (Velke Karlovice), gdzie rywalizacja dorosłych toczyć się będzie tylko jednego dnia – w sobotę 25 stycznia na dystansach 10, 25 i 50 km (wszystko „klasykiem”).

SZCZEGÓŁY>>

2 i 3 lutego odbędzie się natomiast Maraton Orlicki ze startem w Destnem.

W programie biegu na 20 km techniką dowolną (sobota) oraz klasyczną (10, 20 i 40 km).

SZCZEGÓŁY>>

„Danie główne” to Jizerska 50, czyli największy w Czechach bieg narciarski, w którego programie biegów co niemiara, począwszy od sprintu, przez bieg na 10 km, 30 km techniką dowolną, 25 km „klasykiem” oraz bieg główny na 50 km „klasykiem (niedziela 9.02). Wszystko w Górach Izerskich, w Bedrichovie.

SZCZEGÓŁY>>

Kolejny etap to kameralne, ale przeprowadzone na wymagających trasach zawody JeLyMan, zaplanowane na 22-23 lutego, a finał – Bieg Piastów, który odbędzie się na przełomie lutego i marca.

SZCZEGÓŁY>>

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *