Pod lupą: Wyniki Dominika Burego w sezonie 2019/2020

Dominik Bury

W kolejnych odcinkach podsumowujemy występy zawodników kadry narodowej w minionym sezonie. Na początek: Dominik Bury.

3 lata minęły od debiutu Dominika Burego w zawodach Pucharu Świata do momentu, w którym zdobyl on pierwsze punkty w zawodach najwyższej rangi. Stało się to zresztą w w tym samym miejscu, w którym biegacz debiutował – w fińskim ośrodku Ruka. Jak przyznał sam zawodnik, nie spodziewał się, że stanie się to akurat na tych wymagających trasach.

Ruka Triple Bury zaczął od 90 miejsca w sprincie, a drugiego dnia zajął 62 miejsce w biegu na 15 km techniką klasyczną. W ostatnim biegu mini touru (na 15 km F, w formule pościgowej) miał natomiast 19 czas dnia, za co naliczono mu piersze pucharowe punkty.

Tym samym Bury zdobył dla Polski pierwsze punkty Pucharu Świata w biegu dystansowym od sezonu 2013/2014 – wówczas 2 punkty za 29 miejsce w biegu na 15 km Cl w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach uzyskał Maciej Kreczmer.

Po tym występie można bylo sobie ostrzyć apetyt na dobry występ w Davos na koronnym dla zawodnika dystansie 15 km techniką dowolną. Skończyło się na 42 miejscu.

Później przyszedł czas na Tour de Ski.

W Lenzerheide w biegu na 15 km F Bury był 45, a w sprincie łyżwą 66.

W Toblach w biegu na 15 km „łyżwą” 23-latek udowodonił natomiast, że zdobycz w Ruce nie była dziełem przypadku. Podopieczny Lukasa Bauera zajął 24 miejsce, a dzień później w biegu pościgowym klasykiem również miał 24 wynik. W Val di Fiemme w biegu masowym na 15 km Cl dołożył kolejne „oczka” do kolekcji, zajmując 28 miejsce. Poźniej był 40 w sprincie, a we wspinaczce na Alpe Cermis miał 23 czas i ostatecznie został sklasyfikowany na 24 miejscu w całym tourze.

W kolejnych zawodach w Novym Meście (Czechy) były dwa miejsca poza TOP30, natomiast w Oberstdorfie (gdzie za rok mają się odbyć mistrzostwa świata) Polak był 30 w skiathlonie.

Później Bury wygrał bieg na 15 km Cl w Slavic Cupie w Zakopanem (były to także Mistrzostwa Polski Seniorów), a poźniej sprint w Szczyrbskim Plesie (zaliczany do Slavic Cupu).

Udział w Ski Tourze 2020 szczególnie udany nie był, bo jedyna zdobycz to 1 pkt za 30 miejsce w biegu na 35 km F w Meraker. Touru Bury nie ukończył – zszedł z trasy w finałowym biegu pościgowym z powodu problemów ze smarowaniem.

Na koniec sezonu 23-latek wystąpił w 44. Biegu Piastów. Bieg na dystansie 42 km Cl miał rangę Mistrzostw Polski. Bury wygrał i było to pierwsze zwycięstwo Polaka w tym biegu od 2012 r.

Łączny bilans w Pucharze Świata to 70 punktów.

WYNIKI NA STRONIE FIS>>

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *