Pierwsze zawody, pierwsze wnioski

muonioPo zawodach FIS w Muonio pierwszy wniosek, który się nasuwa, to: niewiele nowego w naszej kadrze.

Widzę postęp – mówił na przedsezonowej konferencji trener Ivan Hudac, podsumowując przygotowania naszych kadrowiczek. Czy potwierdziły to pierwsze zawody w Muonio? Nie do końca, bo gdyby porównać FIS-punkty, które odzwierciedlają stratę czasową do zwycięzcy biegu, to Sylwia Jaśkowiec, Kornelia Kubińska i Paulina Maciuszek zaliczyły po jednym występie lepszym i jednym gorszym niż rok temu.

Występ Agnieszki Szymańczak, która przed rokiem nie startowała, trudno uznać za szczególnie udany, niemniej – jej rezultaty były wyraźnie lepsze niż Natalii Grzebisz, która w Muonio biegała w 2012 r.

Wśród mężczyzn zdecydowanie lepiej niż przed rokiem wypadł Maciej Staręga, nieco lepiej – Paweł Klisz, poprawił się też Jan Antolec, ale dało to tyle, że najlepszym rezultatem tego ostatniego było 45. miejsce na 15 km techniką dowolną. Maciej Kreczmer zdobył lepsze FIS-Punkty (zwłaszcza na 15 km F), ale wciąż jest mu trudno nawiązać rywalizację nawet z drugim garniturem biegaczy, a tacy – poza wyjątkami, które można policzyć na palcach jednej ręki – pojawili się w Muonio.

Występ Justyny Kowalczyk w Finlandii potwierdził, że w technice klasycznej wciąż jest bardzo mocna, a w technice dowolnej dobrych występów będzie raczej mniej niż więcej. Chyba, że dopiero 24 miejsce w biegu na 10 km, które tłumaczono bólem piszczeli, to zasłona dymna albo element strategii, który ma zdjąć z Polki presję na dobre rezultaty w tej specjalności.

Kamil Zatoński

1 komentarz do “Pierwsze zawody, pierwsze wnioski

  1. ŁK
    18 listopada 2013 at 09:37

    Trzeba zdać sobie sprawę, że Kadra Narodowa każdej dyscypliny sportu jest podsumowaniem wieloletniej pracy – szkoleniowej, trenerskiej, fizycznej, mentalnej, marketingowej, organizacyjnej i każdej innej części dotyczące danego związku sportowego. Jeśli PZN skupił się wokół skoków narciarskich to są wyniki (według mnie największe) na tle innych sportów narodowych. Jednak nasz kraj zajmuje taki obszar i ma taki potencjał ludzki, że powinniśmy spodziewać się wyników w szerszym zakresie niż tylko w jednej dyscyplinie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *