Oto dlaczego Norwegia dominuje w biegach…

tiumeń rolkostrada 2 wąż nartorolki bieg masowy…a Rosjani ją ambitnie gonią.

Od 6 do 14 sierpnia w Norwegii 135 młodych biegaczy wzięło udział w Międzynarodowym Obozie Narciarskim, zorganizowanym przez tamtejszą federację. To było już drugie – po ubiegłorocznym – spotkanie najzdolniejszych juniorów (a także ich trenerów) z 15 krajów, m.in. Kanady, Stanów Zjednoczonych i Włoch. Skorzystali oni z zaproszenia Norweskiej Federacji Narciarskiej (NFN i sponsora – paliwowego Statoil. To projekt, który ma wspierać rozwój biegów narciarskich na całym świecie, a celem jest wymiana doświadczeń i rozwój dyscypliny.

Norwescy narciarze chętnie dzielą się doświadczeniami nie tylko z zagranicą (Polaków na campie niestety nie było), ale też ze swoimi rodakami. W czwartek 10 września na Holmenkollen wszyscy chętni będą mieli sposobność potrenowania razem z Astrid Jacobsen, Heidi Weng, Paalem Golbergiem i Eirikiem Brandsdalem. Partnerem wydarzenia jest jedna z sieci sklepów sportowych, a w programie popołudniowych zajęć są rozgrzewka, interwały, zajęcia na nartolkach i pokaz ćwiczeń siłowych. Będzie też możliwość zadania pytań mistrzom, a całość potrwa 90 minut. Zainteresowani, w zależności od stopnia zaawansowania, zostaną podzieleni na dwie grupy.

Może kiedyś na taki trening zaprosi Justyna Kowalczyk?

Otwarte treningi zdarzały się też w Rosji, ale akurat w tych dniach w Tiumeni odbywają się zawody nartorolkowe, które przyciągnęły niemal całą czołówkę tamtejszych biegaczy narciarskich. Najpierw rano ścigano się na dystansach 15/10 km techniką dowolną, a następnie po południu w biegu pościgowym techniką klasyczną.

Wyniki
15 km F
1. Siergiej Turyszew
2. Jewgienij Dementiew
3. Maksim Wylegżanin

Sklasyfikowano 92 zawodników.

10 km F
1. Anastazja Docenko
2. Jelena Soboliewa
3. Lali Kwaracchelja

Sklasyfikowano 66 biegaczek.

15 km Cl – pościgowy
1. Maksim Wylegżanin
2. Siergiej Turyszew
3. Aleksandr Biessmiertnych

10 km Cl
1. Anastazja Docenko
2. Jelena Soboliewa
3. Jewgienia Szapowałowa

Próbkę tego, jak wygląda ośrodek przygotowań w Tiumeni, można zobaczyć poniżej oraz w galerii na stronie skisport.ru
tiumeń rolkostrada nartorolki

Dla porównania, w odbywającym się 5 września biegu o mistrzostwo Polski na nartorolkach w Jelniej Górze do rywalizacji seniorów przystąpiło 12 zawodników, w tym jeden Czech. Nie przyjechali ani członkowie kadry A (mają startować w mistrzostwach… Czech), ani młodzieżówka.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *