Northug skazany na karę więzienia

northug auto50 dni więzienia i 185 tys. NOK – sąd wydał właśnie wyrok na Pettera Northuga za to, że ten spowodował wypadek pod wpływem alkoholu.

 

Wypadek zdarzył się w maju w okolicach Trondheim. Sąd uznał zasadność aż sześciu zarzutów, postawionych biegaczowi – nie tylko prowadzenia Audi A7 pod wpływem alkoholu, ale także m.in. ucieczka z miejsca wypadku i fałszywe wyjaśnienia.

Kara nie jest jednak szczególnie dotkliwa: 50 dni więzienia i 185 tys. koron norweskich grzywny. Nie wiadomo, w jaki sposób Norweg odbędzie karę – czy trafi pod klucz, czy będzie tylko musiał nosić „bransoletkę”. Nie wiadomo również, kiedy wyrok ma być wykonany – zdecyduje o tym sąd w innym terminie.

Na wyrok już zareagowała Norweska Federacja Narciarska, która zakomunikowała, że Northug będzie mógł reprezentować kraj, jeśli zawsze umowę z federacją. Uznano, że nie ma podstaw do dyskwalifikacji ze względu na to, że złamanie prawa nie dotyczyły obszaru sportu.

Inny ze sportowców, którego przyłapano niedawno na jeździe po pijanemu – amerykański pływak Michael Phelps – został zdyskwalifikowany przez federację na 6 miesięcy i usunięty z kadry na MŚ, które mają się odbyć w 2015 r. W przypadku Phelpsa prowadzenie auta „pod wpływem” to była już jednak recydywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *