Northug i Bjoergen nie mają sobie równych

Petter Northug i Marit Bjoergen wygrali w rozgrywanych w Norwegii, prestiżowych i nieźle obsadzonych zawodach Toppidrettsveka.

Zawody rozgrywano od środy. Składał się na nie bieg na nartorolkach techniką klasyczną (24 km), jazda na rowerze (38 km), sprint (1,5 km), a także bieg na 3 km i wreszcie – finałowy bieg pościgowy na nartorolkach.

Nie wszyscy zawodnicy brali udział we wszystkich konkurencjach.

Pierwszą – bieg na nartorolkach techniką klasyczną – wygrali Francuz Jean Marc Gaillard, który wyprzedził zdobywcę Pucharu Świata w biegach narciarskich Szwajcara Dario Colognę oraz Norwega Martin Jonsruda Sundby’ego. Wysokie pozycje zajęli weterani,  startujący już tylko w biegach długodystansowych – Norweg Anders Aukland (4.) i Szwed Joergen Brink (7.), który w minionym sezonie triumfował w Biegu Wazów. Daleko, dopiero na 22 pozycji, znalazł się brat Pettera Northuga – Tomas, który kilka dni wcześniej wsławił się jazdą na nartorolkach po… autostradzie. Petter nie wziął udziału w zawodach (startował równolegle w MŚ na nartorolkach).

Wśród kobiet najlepsza okazała się Marit Bjoergen, która wyprzedziła rodaczkę Vibeke Skofterud i Finkę Aino Kaisę Saarinen.

Drugiego dnia zawodów ścigano się najpierw na rowerach górskich. Tu najlepszy okazał się Jo Thorsen Nordskar, a najlepszym z biegaczy narciarskich był Gaillard, który zajął 3. pozycję. Tuż za podium uplasował się Aukland. Petter Northug zrezygnował po kilku kilkometrach.

Wśród kobiet triumfowała Norweżka Borghild Lovset, a Terese Johaug była szósta. Marit Bjoergen nie startowała.

Po południu rozegrano sprinty. Tu najlepsi okazali się Ola Vigen Hattestad, przed Northugiem, a wśród pań Bjoergen przez Słowenką Katją Visnar i Norweżką Celine Brun-Lie.

W piątek zawodnicy zmierzyli się najpierw w biegu na 3 km (triumfował Aukland, z czasem 8:02.3, przed Eldarem Roenningiem, Northug był szósty), a później założyli nartorolki i ścigali się na dystansie 18 km techniką dowolną. Tu najlepszy okazał się Northug.

Wśród pań w biegu płaskim zwyciężyła Marthe Kristoferssen (czas 8:40.9), przed Johaug i Bjoergen (9:02.1). W biegu na nartorolkach panie zamieniły się miejscami: Bjoergen była pierwsza, Kristoferssen druga, Johaug trzecia.

Czytaj także:

Nartorolki Skigo – niska cena to niejedyny atut

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *