Norewski naukowiec: TdS wygrają Cologna i Johaug

DarioKilka lat badań pozwoliło Thomasowi Losnegardowi na opracowanie modelu, który z 70-80 procentowym prawdopodobieństwem wskazuje zwycięzców biegów.

Według tej metody Tour de Ski wygra Szwajcar Dario Cologna, a wśród pań – tu naukowiec zastrzega, że pewność ma mniejszą – Norweżka Therese Johaug.

Czytaj także: Cologna i Kowalczyk faworytami bukmacherów

Losnenard, doktorant w Norweskiej Akademii Wychowania Fizycznego, zwraca uwagę, że zawodnicy z elity trenują podobnie i każdy znajduje się przy maksimum poboru tlenowego (tzw. VO2 max, którym mierzy się wydolność). Dlatego o zwycięstwie decydują inne czynniki.

– Decydują geny, zdolność do zmuszenia się do wysiłku większa niż u innych oraz dobór odpowiedniej techniki, co pozwala biegać szybciej bez zwiększania konsumpcji energii – wylicza naukowiec.

Ten ostatni czynnik jest jego zdaniem szczególnie ważny na podbiegach.

Losnegard podkreśla, że największe szanse na wygraną mają ci, którzy są znakomici zarówno w sprintach, jak i w biegach dystansowych – taką „hybrydą” jest Dario Cologna i dlatego to on wygra. W rywalizacji pań najlepsza ma być Johaug, która poprawiła się w sprintach, a na dystansach jest trudna do pokonania.
– Jeśli przed ostatnim etapem będzie mieć 60-90 sekund przewagi nad Kowalczyk, zwycięży – mówi Losnegar.
Źródło: nrk.no

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *