Niemcy mają kłopot, zmierzch Angerera?

Choroby i słaba forma zdziesiątkowały reprezentację naszych zachodnich sąsiadów. W fatalnej dyspozycji jest dwukrotny zdobywca Pucharu Świata i zwycięzca Tour de Ski z 2007 r. Tobias Angerer.


Do rywalizacji w tegorocznym Tour de Ski zgłoszono 21 zawodników z Niemiec, teraz została zaledwie dziewiątka. Jeszcze tuż przed rozpoczęciem zawodów z powodu choroby wycofały się Nicole Fessel (wówczas na 5. miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata) i Ebi Sachenbacher-Stehle, a po kolejnych biegach rezygnowali następni, w tym w poniedziałek Axel Teichmann.

Już prolog pokazał, że Niemcom trudno będzie nawiązać równorzędną walkę ze światową czołówką. Najlepszą – siódmą – lokatę zajęła Dennis Hermann, ale reszta była bardzo daleko, w tym wspomniany Angerer – dopiero 59.

Na kolejnych etapach nie było lepiej, a jedyne miejsce w czołowej 10-tce zajął Axel Teichmann w biegu na 20 km stylem klasycznym. W tym samym biegu udział w TdS zakończył Angerer, który zszedł z trasy. „Tobias nie był w stanie nadążyć za czołówką i dlatego zdecydował, że wycofa się z Touru” – powiedział wówczas Johan Behle, coach niemieckiej ekipy.

Spadek formy Angerera jest znamienny i oznacza być może zmierzch kariery tego bardzo utytułowanego zawodnika.

Przypomnijmy – w 2006 i 2007 r. zawodnik ten zdobył kryształowe kule za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W 2007 r. wygrał Tour de Ski. Angerer ma też sześć medali mistrzostw świata: dwa srebra za sztafetę 4×10 km (w Oberstdorfie w 2005 r. i Libercu w 2009), srebro za sprint drużynowy z Liberca, srebro i brąz z Sapporo (2007 r.) za bieg łączony na 30 km i bieg na 15 km stylem dowolnym, wreszcie – brąz w biegu ma 50 km stylem dowolnym w Libercu.

33-latek trzykrotnie stawał na podium igrzysk olimpijskich – w Salt Lake City w 2002 r. w sztafecie 4×10 km zdobył wraz z kolegami brąz, 4 lata później w Turynie-Pragelato medal z tego samego kruszcu wywalczył na dystansie 15 km stylem klasycznym, a w Vancouver stanął na drugim stopniu podium w biegu łączonym na 30 km. To był jednak ostatni mocny akcent biegacza. W ubiegłym sezonie znalazł się na podium w zawodach Pucharu Świata tylko w słabo obsadzonych zawodach sprinterskich w słoweńskiej Rogli. W tym sezonie w Gaellivare na 15 km F był 44, w Kuusamo w Ruuka Triple 25, a w Davos dopiero 50 na 15 km C.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *