Narciarski weekend w Skandynawii (WYNIKI)

liegkow podium saariselkaNasi reprezentanci startowali w szwedzkim Gällivare. Biegano także w Bruksvallarnie i fińskim Saariselkä.

W sobotę Maciej Staręga bardzo dobrze zaprezentował się w sprincie techniką klasyczną. Zajął 4. miejsce w finale, ustępując zwycięzcy Siergiejowi Ustiugowowi (Rosja), Amerykaninowi Andy’emu Newellowi oraz kolejnemu z Rosjan -Jewignijowi Biełowowi.

Mimo niezłego, 8. miejsca w kwalifikacjach, daleko nie zaszedł Konrad Motor, który odpadł w ćwierćfinale, podobnie jak Jan Antolec (w kwalifikacjach 21.). Do półfinału przebił się natomiast Paweł Klisz, ale wyżej już się nie udało – Polak został sklasyfikowany na 12. pozycji.

Wśród pań zwyciężyła Amerykanka Jessica Diggins. Nasze kadrowiczki z różnych powodów nie trenują.

W niedzielę na obiekcie im. Marcusa Hellnera ścigano się na dystansach techniką dowolną. W biegu na 15 km mężczyzn ponownie zwyciężył Ustiugow, o 27,5 sekundy wyprzedzając Kanadyjczyka Alexa Harveya i o 42 sekundy Biełowa.

Najlepszy z Polaków – Jan Antolec – był 13., ze stratą 2 minut i 13 sekund do zwycięzcy. Staręga był 18., Klisz 19., Motor 20. Wszyscy mieli po około 3 minuty straty do zwycięzcy.

Wśród pań ponownie najlepsza była Diggins.

W Bruksvallarnie rywalizowano od piątku. Z dobrej strony pokazała się Charlotte Kalla, która dwukrotnie wygrała, a w sprincie uznała wyższość młodszej Stiny Nilsson. Ta ostatnia, specjalizująca się w sprincie, przed tym sezonem zapowiadała, że chce też powalczyć na dystansach. Wyniki z Bruksvallarny może miarodajne nie są, ale warto odnotować, że Nilsson była druga na 10 km techniką dowolną.

Wśród panów zwycięstwa kolekcjonowali Norwedzy – najpierw Petter Nortug (w biegu na 10 km klasykiem wystartowało aż 182 zawodników!), później Niklas Dyrhaug, a wreszcie 22-letni Haavard Solaas Taugboel, który w pokonanym polu zostawił bardziej znanych rywali, jak Teodora Petersona czy Emila Jönsson. W finale sprintu biegł Northug, ale Even, najmłodszy z trójki braci. Zajął 6. miejsce.

5 km (Cl) 1. Charlotte Kalla SWE 2.Ida Ingemarsdotter SWE 3. Sofia Henriksson SWE Pełne wyniki>>
10 km (Cl) 1. Petter Northug NOR 2. Jimmie Johnsson SWE 3 Martin Johansson SWE Pełne wyniki>>
10 km (F) 1. Charlotte Kalla SWE 2. Stina Nilsson SWE 3. Ida Ingemarsdotter SWE Pełne wyniki>>
15 km (F) 1. Niklas Dyrhaug NOR 2. Daniel Helgestad NOR 3. Chris Andre Jespersen NOR Pełne wyniki>>
Sprint (F) 1. Stina Nilsson SWE 2. Charlotte Kalla SWE 3. Hanna Falk SWE Pełne wyniki>>

Sprint (F) 1. Haavard Solaas Taugboel NOR 2. Karl-Johan Westberg SWE 3. Teodor Peterson SWE Pełne wyniki>>
W Saariselkä w sobotnim biegu na 10 km techniką dowolną zwyciężył Rosjanin Aleksander Liegkow, o 3 sekundy wyprzedzając swojego sparinpartnera – Siergieja Turyszewa. Trzeci był Maksim Wylegżanin, a czwarty Szwajcar Dario Cologna. Warto odnotować dobry rezultat Petra Siedowa (7. miejsce), którego rozwój kariery z powodu problemów z sercem trochę wyhamował, choć było to przed trzema-czterema laty jeden z najlepiej zapowiadających się młodzieżowców.

Wśród pań wygrała Rosjanka z białoruskim paszportem – Julia Tichonowa.

Pełne wyniki>>

W niedzielnych biegach klasykiem na dystansie 15 km wygrał Wylegżanin, przed Turyszewem i Cologną. Wśród pań dość niespodziewanie najszybsza była Austriaczka Teresa Stadlober.

Pełne wyniki>>

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *