Narciarski oszust odnalazł się w Brazylii

MUEHLEGGJohann Muehlegg, hiszpańsko-niemiecki król dopingu, mieszka w królestwie kawy, ale czasem incognito biega na nartach w zawodach w Europie.

Jeśli nie liczyć fińskiego skandalu dopingowego, który wybuchł na mistrzostwach świata w Lahti w 2001 r., to właśnie sprawa Johanna Muehlegga, znanego też jako Giovanni Muehlegg (zmienił obywatelstwo z niemieckiego na hiszpańskie i w tych właśnie barwach odnosił największe sukcesy), może być nazywana największym skandalem dopingowym tego wieku w biegach narciarskich.

Muehlegg, urodzony w 1970 r. w Marktoberdorfie, w szerokiej czołówce Pucharu Świata i imprez mistrzowskich pojawił się już na początku lat 90-tych, ale medale zaczął zdobywać dopiero po zmianie obywatelstwa i – jak się później okazało – zastosowaniu środków dopingujących. Pierwsze dwa krążki (złoto i srebro) z mistrzostw świata w Lahti co prawda zostały w jego kolekcji (srebro w biegu łączonym zdobył po dyskwalifikacji reprezentanta gospodarzy Jariego Isometsy), ale do dziś wielu nie wierzy w czystość tych laurów.

W 2002 r. na igrzyskach w Salt Lake City Muehlegg zgarnął trzy złote medale, ale po triumfie w biegu na 50 km wykryto u niego doping krwi i medal odebrano. W 2004 r. Sportowy Sąd Arbitrażowyl odebrał też dwa pozostałe medale. W 2006 r. po Muehleggu ślad zaginął. Były biegacz niespodziewanie odnalazł się w… Brazylii, gdzie „namierzyli” go dziennikarze szwedzkiej gazety „Expressen”. Johann nie był zbyt rozmowny. Stwierdził, że skandal dopingowy to przeszłość, do której nie chce wracać. Działa teraz ponoć w branży budowlanej i czasem odwiedza Niemcy, gdzie widywany był na lokalnych zawodach narciarskich – startował w nich jednak pod innym nazwiskiem.

Jak przed laty pisała gazeta „FAZ”, w 1993 roku zaczęły się problemy Muehlegga z Niemieckim Związkiem Narciarskim (DSV). Niedługo potem Mühlegg oskarżył trenera niemieckiej kadry o to, że wyrządził mu „duchową krzywdę”. Został po tym wyrzucony z kadry w 1995 roku, ale wkrótce został do niej przywrócony. Jego ekscentryczne zachowanie, jak na przykład noszenie przy sobie butelki wody święconej i jej picie spowodowało, że w 1998 roku został na stałe wykluczony z reprezentacji Niemiec.

Jak biegał Johann Muehlegg?

Źródło: skisport.ru, wikipedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *