Młodzieżowcy bez sukcesów na czempionacie w Lahti

18 miejsce Dominika Burego w biegu na 30 km stylem klasycznym to najlepszy rezultat naszych reprezentantów w zakończonych właśnie mistrzostwach U-23 w Lahti.

To właśnie 22-latek z Istebnej był największą nadzieją w nieco starszej niż juniorska część reprezentacji, a najważniejszym biegiem miał być ten na 15 km techniką dowolną. W rozpoczynającym mistrzostwa sprincie „klasykiem” Bury zajął 40 miejsce, ale przy okazji nabawił się kontuzji i musiał przyjmować zastrzyki. W biegu na 15 km był dopiero 19, do zwycięzcy, Francuza Julesa Lappiera stracił 1 minutę i 46 sekund. Srebro zdobył rówolatek Polaka – Czech Michal Novak, brąz – Rosjanin Iwan Jakimuszkin, który ma już w dorobku kilka udanych startów w Pucharze Świata.

Buremu relatywnie lepiej poszedł bieg na 30 km „klasykiem”, w którym zajął 19 pozycję ze stratą 40 sekund do Rosjanina Andrieja Sobakariewa (Rosjanie zajęli całe podium). Dominik był na finiszu ostatni w kilkuosobowej grupce – w jednej sekundzie zmieściło się pięciu zawodików. Rezultat mógł  być więc o kilka pozycji lepszy, ale do czołowej dziesiątki sporo jednak zabrakło.

– Bieg był dobry, ale żeby na mistrzostwach świata być na szczycie musi zagrać wszystko – mówi szkoleniowiec kadry Tadeusz Krężelok.

Drugi z jego podopiecznych – Mateusz Haratyk – w Finlandii nie błysnął, zajmując miejsca w piątej i szóstej dziesiątce. Najwyżej – na 48 miejscu – był w biegu na 30 km.

Nie błysnęła też Agata Warło, która szkoli się pod okiem Aleksandra Wierietielnego. Justyna Kowalczyk tydzień temu pękała z dumy po jej wygranej w biegu z amatorami w Seefeld, ale w rywalizacji na poziomie profesjonalnym biegaczka urodzona w 1997 r. zajmowała odległe lokaty – 53 w sprincie, 42 w biegu na 10 km F i 45 w biegu na 15 km Cl. To lokaty porównywalne do tych, jakie Warło zajmowała przed dwoma laty, kiedy wysłano ją na Mistrzostwa Świata Juniorów do amerykańskiego Soldier Hollow.

Podobnie jak Warło w Lahti wypadła Klaudia Kołodziej, którą wiosną po kwalifikacjach przesunięto do kadry młodzieżowej – w sprincie była 46, w biegu na 15 km Cl 50.

Kamil Zatoński

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *