Marit Bjoergen nie dała szans rywalkom

Marit Bjoergen okazała się bezkonkurencyjna w biegu na 30 km techniką klasyczną w Pjonczang. Zdobyła 8 złoty i łącznie 15. medal igrzysk. Justyna Kowalczyk daleko.

Bieg ułożył się tak, jak chciała Norweżka, która za miesiąc obchodzić będzie 38. urodziny. Kilkunastoosobowa grupa prowadząca porwała się już po pierwszej pętli, kiedy Bjoergen przyspieszyła, a narzuconego przez nią tempa nie była w stanie wytrzymać ani Szwedka Charlotte Kalla, ani Finka Krista Parmakoski, ani żadna z innych rywalek.

Przewaga Bjoergen rosła, a na dalszych pozycjach sytuacja wyklarowała się po połowie dystansu, kiedy na drugiej pozycji samotnie ostała się Parmakoski, osłabła Kalla i Niskanen, a do walki o brąz włączyły się Szwedka Nilsson i Norweżka Oesetberg, które na 1,5 km przed metą miały Finkę już w zasięgu wzroku. Dogonić jej nie dały rady, a walkę o trzecie miejsce podium na swoją korzyść rozstrzygnęła Stina Nilsson, dla której był to czwarty medal tych igrzysk.

Dramat przeżyła Teresa Stadlober, która długo biegła na medalowej pozycji, ale pomyliła trasę i zakończyła rywalizację na 9. miejscu.

Justyna Kowalczyk od początku biegła na miejscu w połowie drugiej dziesiątki, na mecie była 14. z ponadd 5-minutową stratą do Bjoergen.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *