LAHTI 2017: Cologna i Northug na pół gwizdka, Rosjanie przetrzebieni

Dario Cologna

Problemy zdrowotne, problemy z formą i podejrzenia o doping – na starcie biegów w Lahti zabraknie kilku faworytów.

  • Szwajcar Dario Cologna ma problem z mięśniem lewej łydki i dlatego wystąpi tylko w biegu sztafetowym oraz w biegu na 50 km techniką dowolną, kończącym czempionat w niedzielę 5 marca.
  • Petter Northug wystąpi prawdopodobnie tylko w biegu sprinterskim i na 50 km, ponieważ jest w słabej formie i – jak sam przyznaje – w okresie przygotowawczym jego ekipa popełniła idiotyczne błędy. Northug nie znalazł sie nawet w dwunastce reprezentantów Norwegii, wysłanych do Lahti przez federację. Sam ustąpił miejsca Hansowi Christerowi Holundowi, a jako mistrz sprzed dwóch lat ma prawo do startu w dwóch wspomnianych konkurencjach.
  • Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu odrzucił odwołanie piątki Rosjan, zawieszonych tymczasowo przez FIS w związku ze znalezieniem śladów ingerencji w próbki moczu, które były pobrane w czasie igrzysk w Soczi. Na mistrzostwach w Lahti nie zobaczymy więc ani Aleksandra Liegkowa, ani Jewgienija Biełowa, ani Maksima Wylegżanina. Nie będzie też sprinterów: Aleksieja Pietuchowa i Jewgieni Szapowałowej. Dzięki temu szansę ścigania się na dorosłym czempionacie otrzymali młodzieżowcy – Aleksander Bolszunow i Aleksiej Czerwotkin.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *