La Sgambeda w nowym formacie. Powrót „łyżwy”

Klient nasz pan – przekonują organizatorzy La Sgambedy, biegu rozpoczynającego sezon Visma Ski Classics, który w tym roku odbędzie się w zmienionej formule.

Kilka lat temu we włoskim Livigno królowała technika dowolna, z 42-kilometrowym biegiem „łyżwą” jako głównym punktem sezonu. Później postanowiono dołączyć do cyklu Ski Classics, czego konsekwencją było pożegnanie się z dwudniowymi zawodami i przestawienie się na klasyczne tory. Dystans biegu wahał się od około 20 do 30 km, w zależności od warunków śniegowych. Zawody rozgrywano raz na około 6-kilometrowej pętli, raz na nieco ponad 30-kilometrowej.

W kolejnym sezonie będzie jeszcze inaczej. Najpierw 30 listopada drużynowy bieg będą mieć teamy zawodowe (prolog na podobieństwo odbywającego się już w poprzednich latach), a następnie 1 grudnia swój dzień będą mieć amatorzy. Dla nich przygotowana ma być trasa o długości 30 km, którą można będzie pokonać dowolną techniką. Jak informują organizatorzy, takich zmian domagali się startujący.

W niedzielę 2 grudnia na start wyjdą znów zawodowcy, którzy 6-kilometrową pętlę będą pokonywać 5 razy. W tym biegu amatorzy nie będą mogli wystąpić.

Na połowę października zaplanowano otwarcie sezonu na krótkiej pętli, usypanej ze sztucznego śniegu.

Zapisy na La Sgambedę jeszcze się nie zaczęły.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *