Kowalczyk tuż za Bjoergen, wygrywa Randall

Sprint w szwajcarskim Davos przyniósł sporo emocji. Wygrała Amerykanka Kikkan Randall, a na półfinale udział w zawodach zakończyły i Marit Bjoergen, i Justyna Kowalczyk. Wśród mężczyzn najlepszy był Rosjanin Aleksiej Pietuchow.

W eliminacjach Kowalczyk osiągnęła 6 czas. Najszybsza była Randall, drugi czas miała Rosjanka Natalia Matwiejewa, a trzeci Bjoergen.

W ćwierćfinale nasza reprezentantka mierzyła się z dwiema Słowenkami, dwiema Rosjankami i Finką. Po słabym starcie Kowalczyk już na pierwszym podbiegu wyprzedziła rywalki i na pierwszym miejscu dojechała do samej mety.

W półfinale już tak łatwo nie było. Podopieczna Aleksandra Wierietielnego w pierwszej części dystansu była na miejscach premiowanych bezpośrednim awansem, ale na ostatnim zjeździe „odjechały” jej zarówno Matwiejewa, jak i Szwedka Hanna Brodin. Zaskakująco słabo w biegu radziła sobie Bjoergen, która ani raz nie wyszła na prowadzenie i dopiero na finiszowej prostej okazała się minimalnie lepsza, niż Kowalczyk. Nic to nie dało, bo czasy, jakie osiągnęły wielkie rywalki, nie pozwoliły na wejście do ostatecznej rozgrywki.

Szczęśliwymi przegranymi okazały się biegnące w pierwszym półfinale Szwajcarka Laurien Van Der Graaff i Norweżka Maiken Caspersen Falla.

Co ciekawe, udział w pierwszym biegu na każdym etapie kwalifikacji dawał wyraźną przewagę jego uczestnikom: aż siedmiu z ośmiu lucky loserów tego dnia startowało właśnie w pierwszych „rzutach”. Może to przypadek, ale podobnie było także w Duesseldorfie – tam jednak można to było łatwo wytłumaczyć tym, że trasa z każdym biegiem była coraz bardziej rozjeżdżona.

To jednak nie lucky leserzy, ale zdecydowanie najlepsza tego dnia Randall nie dała szans rywalkom i wygrała drugie – po Duesseldorfie – zawody sprinterskie. Dzięki 100 pkt., które zdobyła, umocniła się w klasyfikacji PŚ w sprintach. Ma 240 pkt. i o 46 pkt. wyprzeda Rosjankę Matwiejewą (i w Duesseldorfie i w Davos była druga).

Randall wskoczyła też na trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji Pucharu Świata. Ma 393 pkt. Prowadząca Bjoergen – 582 pkt. Kowalczyk nadal jest szósta, odrobiła trochę strat do Szwedki Charlotte Kalli (nie przebrnęła eliminacji) i nie startującej w niedzielę Therese Johaug, ale do Bjoergen traci już 304 pkt.

Wyniki sprintu w Davos

1RANDALL Kikkan1982USA
2MATVEEVA Natalia1986RUS
3FALLA Maiken Caspersen1990NOR
4BRODIN Hanna1990SWE
5VAN DER GRAAFF Laurien1987SUI
6WENG Heidi1991NOR
7BJOERGEN Marit1980NOR
8KOWALCZYK Justyna1983POL
9CRAWFORD Chandra1983CAN
10JACOBSEN Astrid Uhrenholdt1987NOR

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata

1.BJOERGEN MaritNOR582
2.SKOFTERUD Vibeke WNOR411
3.RANDALL KikkanUSA393
4.JOHAUG ThereseNOR376
5.KALLA CharlotteSWE320
6.KOWALCZYK JustynaPOL278
7.KRISTOFFERSEN MartheNOR210
8.FALLA Maiken CaspersenNOR201
9.STEIRA Kristin StoermerNOR199
10.MATVEEVA NataliaRUS194

W rywalizacji mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Rosjanin Aleksiej Pietuchow. Drugi był Szwed Teodor Petterson (obaj panowie zamienili się miejscami w porównaniu z klasyfikacją sprintu w Duesseldorfie), a trzeci kolejny Szwed Emil Joensson. W finale znaleźli się jeszcze Kanadyjczyk Devon Kershaw, Norweg Petter Northug (umocnił się na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata) i Rosjanin Nikołaj Moriłow.

Kolejne zawody już w najbliższy weekend w słoweńskiej Rogli. W planie biegi na 10 (K) i 15 (M) km techniką klasyczną ze startu wspólnego oraz sprinty techniką dowolną.

2 komentarz do “Kowalczyk tuż za Bjoergen, wygrywa Randall

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *