Koukalova i anoreksja? Nie ona jedna

Czeska, znakomita biathlonistka Gabriela Koukalova, przyznała że zachorowała na anoreksję. Z zaburzeniami odżywiania problemy miewają także biegaczki narciarskie.

Jesteś gruba jak świnia – usłyszała Gabriela Soukalova (to jej panieńskie nazwisko) od trenera, kiedy miała 17 lat. Stale kontrolowała później wagę, całymi dniami nie jadła, często wymiotowała. Z zaburzeniami odżywiania zmagała się wiele lat – ale nie ona jedna, bo według badań zaburzenia odżywiania dotyczą 19,4% zawodniczek trenujących biegi, 23% z nich nieregularne miesiączkuje, a u 29,1% stwierdza się niedostateczne spożycie wapnia.

„Częściej zjawisko to występuje w krajach, gdzie biegi narciarskie są bardzo popularne, np. w Norwegii i Szwecji. Z problemem zbyt niskiej masy ciała borykały się Kristin Størmer Steira, Sofia Henriksson czy Eva Vrabcová-Nývltová. Badania nad zaburzeniami odżywiania przeprowadzone były również w  greckiej reprezentacji w biegach narciarskich” – pisze Natalia Grzebisz, wykładowca w Szkole Głównej Turystyki i Rekreacji, w artykule „Zaburzenia odżywiania u biegaczek narciarskich”, opublikowanym w piśmie „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne”. Polecamy lekturę>>

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *