Kjoelstad i Boner najszybsi w Koenig Ludwig Lauf

Koenig LogoTrzeci w tym sezonie bieg Swix Ski Classics wygrał Norweg Johan Kjoelstad.

W bawarskim Oberammergau organizatorom nie udało się przygotować jednej, 50-kilometrowej pętli, dlatego bieg trzeba było skrócić i rozegrać na dwóch 23-kilometrowych „kółkach”. To miało wpływ na przebieg rywalizacji, podobnie jak padający śnieg – najlepsi narciarze na drugiej pętli musieli mijać wolniejszych amatorów, na co narzekał m.in. Norweg Simen Oestensen, zwycięzca Marcialongi. Dodatkowo w takich warunkach pogodowych dobre przygotowanie trasy było nie lada wyzwaniem, a tory mimo wysiłku organizatorów dość szybko zostały zniszczone.

Przebieg rywalizacji był podobny do tego z dwóch poprzednich etapów cyklu – na początku drugiego okrążenia atak przypuścił Rosjanin Jewgienij Dementiew, który w pewnym momencie miał nawet 50 sekund przewagi nad goniącą go grupą. Na 7,5 km przed metą mistrz olimpijski z Turynu na dystansie 50 km został jednak dogoniony, a największym sprytem na ostatnim kilometrze wykazał się Norweg Johan Kjoelstad, który dość pewnie (mimo niespełna 2,5-sekudnowej przewagi w ostatecznym rozrachunku) wygrał pierwszy w karierze bieg długodystansowy.

Drugi był Oestensen, trzeci Szwed Daniel Tynell.

TOP 10 1. KJOELSTAD Johan Team United Bakeries NOR 1:57:58.3 2. OESTENSEN Simen Team Centric NOR +2,4 3. TYNELL Daniel Team Tynell SWE +3,7 4. PETTERSEN Oeystein Team United Bakeries NOR +3,8 5. AUKLAND Anders Team Centric NOR +4,1 6. CALLESEN Christoffer Team LeasePlan GO Touring NOR +4,6 7. REZAC Stanislav Team Centric CZE +5,0 8. DAMMEN Kjetil Hagtvedt Team Lease Plan Go NOR +6,1 9. BERDAL Tore Bjoerseth Team United Bakeries NOR +6,1 10. SORIN Egor Russian Marathon Team RUS +6,6

Najszybsza wśród kobiet była Szwajcarska Seraina Boner.

W biegu wzięło udział kilkunastu zawodników z Polski. Najszybszy był Marcin Branas z SN Klasyk Warszawa, który w klasyfikacji męskiej zajął 135. miejsce, a OPEN 150, z czasem 2:15:28 (strata 17:30 do zwycięzcy). Paweł Bubula z Wiśniowej zajął 193. miejsce (OPEN), a w mistrzostwach świata lekarzy został sklasyfikowany na 4. pozycji.

1811 KLIMAŁA Katarzyna POL 1978 Częstochowa 5:36:26.1

Rywalizację ukończyło 1848. biegaczy. Kilkunastu – w tym znany Rosjanin Wasilij Roczew – zostało zdyskwalifikowanych za stosowanie techniki dowolnej.

W biegu na dystansie 23 km techniką klasyczną zwyciężył Niemiec Benjamin Seifert.
Mariusz Dziadkowice-Michoń zajął 18. miejsce (8 minut straty do zwycięzcy).

Finiszowało 384. biegaczy.

W sobotnich, mniej prestiżowych biegach techniką dowolną, również rywalizowano na dystansach 46 i 23 km.

W tym pierwszym, rozgrywanym pod egidą FIS Marathon Cup, zwyciężył mało znany Norweg Tore Martin Gundersen, przed Czechem Jirim Rocarkiem i Włochem Roberto De Zoltem.

W stawce 542. zawodników, którzy ukończyli bieg, było sześciu Polaków.