Jeszcze rok z fluorem

Serwismeni mogą odetchnąć, choć zrobią to skażonym powietrzem – FIS o rok przesunał wprowadzenie zakazu stosowania fluoru przy smarowaniu nart.

Im bliżej było rozpoczęcia sezonu, tym robiło się bardziej nerwowo w ekipach serwisowych. Nie było bowiem jasnej informacji o tym, co dalej z zakazem stosowania parafin, smarów i proszków z dodatkiem fluoru, a także z używaniem sprzętu, który już był traktowany drogimi, ale niebezpiecznymi dla ludzi i środowiska specyfikami.

Ostatecznie jednak FIS przesunął do 1 lipca 2021 r. wprowadzenie w życie całkowitego zakazu stosowania fluoru, a najbliższy sezon będzie czasem na przeprowadzenie badań i doprecyzowanie procedury testowania sprzętu.

FIS sprawdzał skutecznosć systemu do wykrywania fluoru i choć jego skuteczność określono na 99 proc., to zauważono błędy, które wymusiły użycie kolejnego sensora. Ponadto testy prowadzono w warunkach laboratoryjnych, a konieczne jest zbadanie działania urządzenia w warunkach „polowych”, by sprawdzić reakcję na temperaturę, wilgotność itd.

Wiosną przyszłego roku urządzenie ma być powszechnie dostępne.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *