Jakub Mroziński wygrał amatorski Alliansloppet!

Fot: Alliansloppet

Biegacz z Jeleniej Góry nie dał szans rywalom w prestiżowych zawodach nartorolkowych w Szwecji.

Jakub Mroziński wygrał bieg na 48 km techniką klasyczną z czasem 2:07:02, o 3 minuty i 40 sekund lepszym od ubiegłorocznego zwycięzcy – Norwega Jochima Larsena. Trzeci był inny z Norwegów – Torgeir Haugen.

-Pogoda nie rozpieściła. Było chłodno i deszczowo. Pierwszej grupie [startowali w niej amatorzy, w drugiej – zawodowcy oraz część amatorów – red.] przez cały czas towarzyszył dość mocny deszcz, przez co na całej trasie utrzymywała się warstwa wody, co z kolei wpłynęło na prędkość biegu i trakcję nartorolek. Kolejna grupa, startująca po południu miała lepsze warunki gdyż deszcz na kilka godz. przestał padać – mówi Jakub Mroziński.

Jak dodaje, uczestnicy byli zobligowani do startowania na gumowych kołach z indeksem prędkości „2” , czyli „średnio-szybkich”.

– Praktycznie od 4km prowadziłem bieg, a na początku drugiego okrążenia podkręciłem tempo i dobiegłem już samotnie do mety (biegliśmy 3 okrążenia po 16km). Nie miałem żadnego planu taktycznego, po prostu biegłem swoim tempem. Trochę żałuję jednak, że nie zdecydowałem się na start późniejszy w mocniejszej grupie, gdzie warunki pogodowe dla prędkości biegu były korzystniejsze, oraz nie musiałbym biec samemu przez większość dystansu – mówi Jakub Mroziński.

Biegacz był pod wrażeniem umiejętności technicznych większości startujących.

-Zdecydowana większość startujących, nie mówiąc o zawodnikach, biega dobrze i b.dobrze technicznie. Nie porównując oczywiście prędkości przemieszczania się amatorzy niewiele odbiegają techniką od zaawansowanych zawodników. Widać, że sporo czasu, najpewniej pod okiem prawdziwych fachowców, poświęcają na treningi techniczne. Myślę, że w tej materii jest w Polsce sporo do nadrobienia- podsumowuje zwycięzca.

W zawodach wziął też udział Marek Tokarczyk, który został błędnie zarejestrowany do grupy amatorów, ale pobiegł z zawodowcami. Jego wynik został w końcu skorygowany – wyniósł 2:03:49, co dało w stawce Elite 110 miejsce.

W grupie amatorek 10 wśród kobiet była Jadwiga Grynkiewicz, regularnie wygrywająca lub plasująca się w czołówce krajowych zawodów nartorolkowych.

W sumie w rywalizacji wzięło udział 186 amatorów. Dwa razy większą obsadę miał bieg dla elity. Zwyciężyli w nim Norweg Kasper Stadaas oraz Szwedka Linn Soemskar.

Wyniki biegu amatorów>>

Wyniki elity>>

Kamil Zatoński

2 komentarz do “Jakub Mroziński wygrał amatorski Alliansloppet!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *