Jak wygląda podbieg pod Alpe Cermis

alpecermisW niedzielę finałowy etap Tour de Ski. Justyna Kowalczyk na szczyt Alpe Cermis ma szansę wbiec jako pierwsza już po raz czwarty.

Finałowa wspinaczka na stok Alpe Cermis to najbardziej wyczerpujący etap Tour de Ski. To tu Tour w ostatnich latach często się rozstrzygał, by przypomnieć tylko nokaut, jaki Lukas Bauer zaserwował Petterowi Northugowi i pojedynki Justyny Kowalczyk z Marit Bjoergen i Petrą Majdić.

Na narciarzy czeka dystans 9 km, z czego 3,6 km to podbieg z różnicą wzniesień 425 metrów i nachyleniem na krótkich odcinkach sięgającym 28 proc.

pro_finalclimb-2-700x376

finalclimb_s-700x368    

Justyna Kowalczyk ma ponad 2 minuty przewagi nad Therese Johaug i Kristin Steirą. I choć asekuracyjnie mówi, że nie czuje się jeszcze zwyciężczynią Tour de Ski, to roztrwonienie takiej przewagi byłoby nie lada sensacją. Nawet jeśli wziąć pod uwagę, że Johaug trzykrotnie miała najlepszy czas na tym etapie – zawsze jednak musiała gonić, a przed rokiem większość z czasu, który odrobiła do Kowalczyk, przypadło nie na odcinek pod górę, ale na odcinek płaski.

Nie można zapominać o Steirze – i ona miała tu najlepszy czas w 2010 r.

Wśród mężczyzn rywalizacja zapowiada się na o wiele bardziej zażartą – czwórkę najlepszych dzieli 16 sekund, niewykluczone więc, że u podnóża stoku wszyscy zameldują się razem.

Faworytem wydaje się być Aleksander Liegkow, który przed rokiem miał najlepszy czas etapu, ale skreślać nie można też Dario Cologni, który Tour wygrał trzy razy i nigdy na ostatnim etapie nie musiał dawać z siebie wszystkiego, by uciekać rywalom.

Teoretycznie najmniejsze szanse ma Petter Northug, który dwukrotnie poległ w bezpośredniej walce o czołowe lokaty właśnie na podbiegu – w 2010 r. Lukas Bauer ruszał do wyścigu ze stratą do Norwega, by ostatecznie mieć nad nim ponad minutę przewagi! Przed rokiem Northug przegrał natomiast drugie miejsce ze Szwedem Marcusem Hellnerem.

Czarnym koniem może być Maxim Wylegżanin, najlżejszy w stawce faworytów (67 kg).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *