Jak długo można biec na nartach?

516 km wynosi nieoficjalny rekord świata w długości biegu na nartach. Najdłuższy udokumentowany bieg Polaka to 220 km.

Od „gorączki odległości”, jaka zapanowała w Norwegii pod koniec marca minęło już trochę czasu, ale warto do tego wrócić, by spróbować stworzyć zestawienie najdłuższych wypraw narciarskich w wykonaniu Polaków.

W Norwegii rekord to 516 km, a bracia Anders i Joergen Auklandowie oraz ich kolega Joar Thele potrzebowali na to 32 godzin. Biegali po kilkunastokilometrowej pętli w okolicach Oslo, na trasie o praktycznie płaskim profilu. Jak podkreślali, zależało im na pobiciu wyniku, osiągniętego w 1983 r. przez Bjoerna Lokkena – Norweg na pokonanir 513,5 km potrzebował 48 godzin.

Dla Andersa Auklanda i Joara Thele nie był to pierwszy tej zimy taki wyczyn, bo kilka dni wcześniej pokonali oni 321 km.

Wielu innych mniej lub bardziej znanych biegaczy „licytowało” się w tym czasie na odległość.

Mistrz świata w biegu na 50 km z Seefeld Hans Christer Holund zatrzymał się po 204 km, Knut Holmann i Eivind Vold na 325, a Eirik Asdol na 376 km. Ten ostatni dokonał wyczyny tuż przed tym, jak na trasę po raz drugi wyszli Aukland i Thele i nie miał świadomości, że jego rekord sezonu przetrwa tak krótko.

Wśród pań najwięcej na liczniku wykręciła Thea Krokan Murud, ktora w Lillehammer pokonała 346 km.

Jej wynik nie jest najlepszym udokumentowanym osiągnięciem kobiety w historii. W 2018 r. 375,5 km pokonała w fińskim Levi Anni Angeria. W tym samym biegu 24-godzinnym Hans Meanepaea przebiegł 472 km, poprawiając rekord Szweda Ericka Wickstroema (433 km). W obu przypadkach rekordy były ustanawiane ne krotkiej, płaskiej lub niemal płaskiej pętli.

W przypadku polskich biegaczy najdłuższe udokumentowane osiągnięcia biegaczy to rezultaty z najdłuższego biegu narciarskiego świata – Red Bull Nordenskioldloppet, ktory odbywa się od kilku lat w szwedzkim Jokkmokku.

W 2019 r. Piotr Dopierała pokonał 220 km trasę w czasie 20 godzin i 37 minut. Rozmowę z Piotrem można przeczytać tutaj>>

W 2016 r. na podobny wyczyn porwali się Waldemar Spychalski i Zbigniew Galik. Trasa biegu liczyła wówczas około 200 km. Więcej…

A Wy jaki najdłuższy dystans pokonaliście na nartach biegowych?

Kamil Zatoński

1 komentarz do “Jak długo można biec na nartach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *