12 sierpnia FIS opublikował coroczne statystyki kontroli antydopingowych z poprzedniego sezonu narciarskiego.
Laboratoria akredytowane przez WADA poddały analizie ponad 18,1 tys. próbek w narciarstwie i snowboardzie w 2014 roku (w tym w dyscyplinach paraolimpijskich). 1836 próbki krwi i moczu dodatkowo analizowano na obecność środków stymulujące erytropoezę (ESA), 369 próbek krwi pobrano do analizy ludzkiego hormonu wzrostu (hGH), 67 próbki krwi sprawdzano na nośniki hemoglobiny (55) i HBOC oraz transfuzji krwi HBT.
Sama WADA, czyli Światowa Agencja Antydopingowa, pobrała 1008 próbek moczu podczas zawodów. Jedna próbka miała nietypowy wynik, a 27 dały negatywny wynik. Poza zawodami pobrano 1150 próbek moczu, z czego 3 miało nietypowy wynik, a jedna negatywny.
Jeżeli chodzi o krew, to podczas zawodów pobrano 173 próbki, a poza zawodami 308.
Ilość badań WADA w biegach narciarskich wyniosła więc ponad 2,6 tys. Ilość pobranych próbek jest najliczniejsza wśród zestawienia dla całej federacji narciarskiej (łącznie 5,7 tys.). 40 badań dało negatywny wynik w sportach zimowych, co przekładało się na 0,7-procentowy udział negatywnych wyników w całości, a w biegach narciarskich zdyskwalifikowano 28 zawodników. Wszystkie negatywne wyniki badań przeprowadzone dla FIS pochodziły z analizy moczu pobranych podczas zawodów (39 pozytywnych wyników), jedna tylko pozytywna próbka wykryta była poza startami.
Ta ostatnia odbiła się jednak największym echem – w połowie lutego w austriackim Obertilliach pobrano próbkę krwi od Johannesa Duerra, który zaimponował wynikiem w Tour de Ski (zajął trzecie miejsce) i szykował się do biegu na 50 km techniką dowolną na igrzyskach w Soczi. Okazało się, że Austriak przyjmował EPO. Co jednak szokujące, w rozmowie z magazynem „Sport Woche” biegacz ujawnił, że doping przyjmował od maja 2013 r., a żadna z 14 (!) kontroli, przeprowadzonych w tym czasie nie wykazała obecności zabronionych środków. Więcej o sprawie Austriaka>>
Na czym złapano biegaczy?
• Hormony peptydowe, faktory wzrostu i substancje powiązane – 4 zawodników
• Beta 2 agoniści – 1 osoba
• Modulatory hormonalne i metaboliczne – 3 zawodników (ESA, działanie porównywalne do EPO)
• Stymulanty – 1 osoba
• Glukokortykoikosteroidy – 19 osób
Najczęściej wykrywane (glukokortykosteroidy) mają działanie przeciwzapalne, immunosupresyjne. Wykorzystywane są w leczeniu astmy oskrzelowej. Poprawiają wydolność, pomagają w budowaniu masy mięśniowej i poprawie sprawności układu krążeniowo-oddechowego. W raporcie WADY dla wszystkich konkurencji najczęściej przyjmowane są: budesonid (29 proc.), prednizolon (22 proc.), prednizon (17 proc.), betametazon(13 proc.).
Polska Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie przebadała 32 próbki moczu oraz 14 krwi, bez pozytywnych wyników na obecność dopingu.
W 2014 Wada przeprowadziła ogółem 22 849 badań do paszportu biologicznego. W narciarstwie biegowym na świecie zbadano podczas zawodów do Paszportu Biologicznego 137 próbek, poza zawodami 1051.
W warszawskim laboratorium analiz WADA przeprowadzono tylko 50 analiz krwi podczas zawodów i 358 poza zawodami dla wszystkich dyscyplin letnich i zimowych.
FIS przeprowadził 4 badania podczas zawodów i 1129 poza zawodami. Pod względem liczby wykonanych badań przez Federację – 1133, plasuje się na trzecim miejscu na świecie , po UCI (kolarstwo- 5828) i po Rosyjskiej Agencji Antydopingowej( RUSADA – 1139). Oskarżana ostatnio za zaniedbania i tuszowanie pozytywnych wyników IAAF przeprowadziła 922 badania.
Natalia Grzebisz