Dominik Bury 24 w Tour de Ski

Fot: PZN

Choć to 14 edycja Tour de Ski, to do tej pory żaden z Polaków nie zakończył cyklu w czołowej 30-tce.

W cieniu Turnieju Czterech Skoczni toczyła się końcówka tegorocznego Tour de Ski z udziałem dwóch Polaków. Cień był na tyle duży, że w krótkim podsumowaniu na profilu FB Polskiego Związku Narciarskiego cykl określono mianem… turnieju.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni pozdrawiamy z Alpe Cermis 😍 To był udany dla nas turniej 👌 Dominik Bury kończy Tour de Ski na 2️⃣4️⃣miejscu 🇵🇱

Nie zmienia to faktu, że męski tour dostarczył polskim kibicom wielu emocji, bo Dominik Bury niemal seryjnie meldował się w pierwszej trzydziestce, co przed tym sezonem nie zdarzyło mu się jeszcze ani razu, mimo wielu występów na najwyższym poziomie.

Tour nie zaczął się dla niego co prawda pomyślnie, bo w biegu na 15 km w Lenzerheide istebnianin zajął 45 miejsce, a w sprincie był 66, ale już w Toblach poszło bardzo dobrze. W biegu na 15 km F Polak zajął 24 miejsce, dzień później w biegu pościgowym na 15 km Cl awansował na 21 miejsce (czas netto miał 24), a w Val di Fiemme w biegu na 15 km Cl był 28. W sprincie znów nie poszło (40 miejsce), ale na koniec Bury potwierdził awans do szerokiej światowej czołówki, zajmując 23 miejsce w finałowym podbiegu pod Alpe Cermis.

W całym tourze Polak zajął 24 miejsce, co dało 28 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Razem z punkcikami zdobytymi na poprzednich etapach i punktami z Ruki Bury ma 68 punktów i zajmuje 40 miejsce w generalce.

Punkty z touru przywiezie też jego o rok starszy brat – Kamil, który awansował do ćwierćfinału sprintu w Val di Fiemme. Zajął w nim ostatnie miejsce, a na tym etapie sklasyfikowany został na 27 miejscu. Dało to 4 punkty, a dodatkowo każdy zawodnik kończący tour (nawet jeśli nie znalazł się w czołowej 30-tce) nagrodzony został pięcioma punktami.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata>>

Z polskich biegaczy, którzy startowali w Tour de Ski i go ukończyli, najbliżej czołowej 30-tki był Maciej Kreczmer w sezonie 2010/2011. Zajął wówczas 31 miejsce, a jedyne punkt zdobył za 28 miejsce w sprincie F w Toblach.

Kreczmer był ponadto 51 w Tourze w 2013 r. oraz 41 w 2015 r.

Janusz Krężelok tour ukończył w 2007 r. (33 miejsce) i 2009 r. (47 miejsce).

Mariusz Michałek w 2011 r. był 33, a na ostatnim etapie zajął 25 miejsce

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *