Dolomitenlauf znów w Obertilliach

Aura nie sprzyja organizatorom Dolomitenlauf: trzeci rok z kolei bieg główny odbędzie się na krótszej trasie w Obertilliach. Zobacz, jakie warunki są na trasach innych biegów Worldloppet i Euroloppet.

Decyzja organizatorów 38. Dolomitenlauf nie jest specjalnym zaskoczeniem, bo śnieg w Lienzu i okolicach leży dopiero od kilku dni, ale – po pierwsze – nie jest go za dużo, a – po drugie – temperatura w najbliższych dniach utrzymywać się ma powyżej zera i zdarzać się mają opady deszczu. Co innego w położonym prawie 1000 metrów wyżej Obertilliach, gdzie jest wystarczająco dużo śniegu (ok. 40 cm) i trzyma mróz. Zaplanowany na niedzielę 22 stycznia bieg główny technika dowolną odbędzie się więc właśnie tam, przy czym trasa zostanie skrócona z 60 do 42 km. Dzień wcześniej zawodnicy ścigać się będą na tej samej trasie, tyle że techniką klasyczna. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę odbędą się też biegi krótsze na pętli 25 km.

KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ

O Dolomitenlauf więcej czytaj tutaj>>

Pełną gotowość do przeprowadzenia zaplanowanych na ostatni weekend stycznia zawodów zgłosili już organizatorzy Bielej Stopy, biegu zaliczanego do cyklu Euroloppet. W Skalce pri Kremnicy jest ponad 60 cm śniegu, a ratraki przygotowały zarówno tzw. południową, jak i północną pętlę. Zdjęcia z prac można zobaczyć tutaj>>, a o Bielej Stopie więcej przeczytasz tutaj>>

Z warunków śniegowych cieszą się też Niemcy, gdzie w pierwszy weekend lutego odbędzie się Koenig Ludwig Lauf. Najświeższy raport pogodowy można zobaczyć tutaj>>

Gorzej jest natomiast w dolinach Fiemme i Fassa, gdzie już niejako tradycyjnie brakuje śniegu. Jeszcze 2 stycznia otwarte były tylko trasy usypane ze sztucznego śniegu i wyglądało to tak:

Na szczęście dopadało trochę białego puchu i być może bieg uda się wreszcie przeprowadzić w zimowej scenerii. W ostatnich latach bywało z tym różnie, choć Włosi dokładają zawsze wszelkich starań, by bieg mógł się odbyć.

Wygląda też na to, że zima wreszcie zawitała na północ Europy. Zaraportowano właśnie pierwsze opady śniegu na trasach estońskiego Tartu Maratonu, śnieży też w Lahti, gdzie tydzień później (czyli w ostatni weekend lutego) zawodnicy ścigać się będą w Finlandia Hiihto. Prognozy dla obu lokalizacji są optymistyczne.

Powodów do zmartwień nie mają na pewno organizatorzy Biegu Piastów, bo w Jakuszycach pokrywa śniegowa jest solidna i spodziewane są kolejne opady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *