Czternastka Polaków na mecie 94. Biegu Wazów

Natalia Grzebisz i Adam Matuszny to najszybsi Polacy w 94. Biegu Wazów, który odbył się w minioną niedzielę. Zawody wygrali Szwedka Lina Korsgren i Norweg Andreas Nygaard.

Ci, którzy czekali na występ Justyny Kowalczyk w Biegu Wazów, nie doczekali się, bo Polka się rozchorowała i do Szwecji nie pojechała.

Ale nie znaczy to, że na starcie 90 kilometrowego, najsłynniejszego biegu narciarskiego na świecie nie było biało-czerwonych.

Najlepszy czas osiągnął Adam Matuszny z Istebnej, który trasę z Saelen do Mory pokonał w 5 godzin 49 minut i 41 sekund. Dało to 1319. miejsce. Wśród kobiet na 115. pozycji uplasowała się Natalia Grzebisz (6:37:46).

1921 Olejniczak, Halina 17173 POL D55 12:02:14

Do mety nie udało się dotrzeć najstarszej uczestniczce biegu – Barbarze Prymakowskiej, która nie zmieściła się limicie czasu na 48 kilometrze.

„Podjęłam nadludzkie wyzwanie w moim okresie życia do którego ambitnie się przygotowywałam. Przebiegałam 50 km lecz restrykcyjny regulamin na bramkach nie pozwolił mi kontynuować biegu .Do szczęścia zabrakło 5 minut .Byłam najstarszą uczestniczką biegu i czułam się na siłach biec dalej .Mam ogromny sportowy żal ,ale życie toczy się dalej.Dziękuję wszystkim którzy mi kibicowali” – napisała p. Barbara na profilu na Facebooku.

Zawody, które rozgrywano w dość wymagających warunkach (około 10-stopniowy mróz na starcie, padający śnieg), zakończyły się triumfem Andreasa Nygaarda, który pokonał trasę w czasie 4 godziny 24 minuty i 36 sekund. Drugi był Szwed Bob Niemi Impola (+3 sekundy), trzeci – Norweg Stian Hoelgaard (+4 sekundy).

Rywalizacja na trasie była ciekawa, bo tradycyjnie kilku śmiałków zdecydowało się na ucieczkę (m.in. Czech Jan Srail i Norweg Tore Bjoerseth Berdal), ale – jak już nie raz było w ostatnich latach – grupa pościgowa skutecznie goniła i to właśnie z niej wyłonił się zwycięzca.

Wśród pań było inaczej, bo z ogromną (największą od 15 lat) przewagą (4:41 minuty) wygrała Szwedka – ale nie Britta Johansson Norgren, która w cuglach wygrywała biegu Ski Classics w tym sezonie, a Lina Korsgren. Druga była Norweżka Astrid Oyre Slind, trzecia – Czeska Katerina Smutna.

Lina Korsgren i Andreas Nygaard, zwycięzcy 94. Biegu Wazów

W piątkowym biegu sztafetowym, rozgrywanym również na dystansie 90 km, ale podzielonym nie pięć odcinków (24, 24, 14, 9 i 19 km) wystąpiła jedna drużyna z Polski – Bonnier Business Polska, która w stawce nieco ponad 2 tys. drużyn zajęła 690 miejsce z czasem 7:00:20.